Banki

Finanse: Rząd pozytywnie o ustawie frankowej

Rząd wydał pozytywną opinię do projektu ustawy, przedstawionego w sierpniu przez Kancelarię Prezydenta, dotyczącego wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych będących w trudnej sytuacji finansowej.
Foto: Adobestock

Dodano, że „projektodawcy trafnie uzasadniają konieczność wprowadzenia ustawowej regulacji zapewniającej pomoc osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności nie są w stanie spłacać kredytu mieszkaniowego".

Projekt przewiduje nałożenie na banki składek związanych z funkcjonowaniem dwóch funduszy: Wspierającego oraz Restrukturyzacyjnego. Obecnie 872,2 tys. Polaków spłaca hipoteki frankowe – to głównie małżeństwa, które mają do spłaty 502,3 tys. kredytów wartych w sumie 112 mld zł (poza tym są też kredytobiorcy z hipotekami w euro wartymi 25 mld zł). Propozycja prezydencka zakłada, że banki będą wpłacały składki na Fundusz Restrukturyzacyjny w wysokości maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów walutowych rocznie, co przy obecnych kursach i maksymalnej stawce oznaczałoby w pierwszym roku składkę rzędu 2,6 mld zł w skali sektora.

Rząd proponuje, aby wpłaty na fundusze Restrukturyzacyjny i Wspierający nie były uznawane za koszty uzyskania przychodów (banki nie będą więc mogły odliczyć ich od podatku). W opinii zaznaczono, że w projekcie ustawy nie przewiduje się ograniczenia czasowego dla działania Funduszu Wspierającego. „Będzie on działał bezterminowo i stanowił wsparcie dla wszystkich kredytobiorców, którzy znajdą się w ciężkiej sytuacji finansowej. Wydaje się, że będzie to rozwiązanie bezpieczne dla sektora bankowego, bo wpłaty dokonywane na rzecz Funduszu Wspierającego i Restrukturyzacyjnego zostaną rozłożone w czasie, co nie powinno mieć negatywnego wpływu na stabilność sektora finansowego" – dodano.

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się w październiku, później utknął w Komisji Finansów, ale politycy zapowiadali niedawno, że prace nad nim zostaną niebawem wznowione.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły