PKP Cargo trwają mediacje ze związkowcami

Czwarte już spotkanie mediacyjnie w sprawie podwyżek płac nie przyniosło rozstrzygnięć. Jednocześnie zarząd przekonuje, że cały czas jest w intensywnym dialogu ze stroną społeczną.

Publikacja: 27.03.2024 13:06

PKP Cargo trwają mediacje ze związkowcami

Foto: materiały prasowe PKP Cargo

W PKP Cargo nadal nie doszło do rozwiązania sporu trwającego od kilku miesięcy pomiędzy zarządem a częścią działających w spółce związków zawodowych. Dwa dni temu (25 marca) odbyło się już czwarte spotkanie mediacyjne, które nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć. W efekcie strony podpisały protokół rozbieżności. Wcześniej pobrane spotkania miały miejsce 31 stycznia oraz 6 i 28 lutego. Mediatorem jest osoba wyznaczona przez ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej.

Maciej Jankiewicz, członek zarządu ds. finansowych pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo informuje, że zarząd cały czas jest w intensywnym dialogu ze stroną społeczną. - Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania znacząco poprawiające sprawność operacyjną naszej organizacji i znajdzie to odzwierciedlenie w redukcji kosztów i satysfakcji klientów - twierdzi Jankiewicz.

PKP Cargo, w właśnie opublikowanym komunikacie giełdowym, przekazała odpowiedzi udzielone na pytania zadane przez jednego z akcjonariuszy, w których również pojawiła się sprawa sporu zarządu ze związkami zawodowymi. Wynika z nich, że 1 grudnia ubiegłego roku odbyło się spotkanie dotyczące podwyżek wynagrodzeń zakończone podpisaniem dwóch dokumentów. Pierwszy dotyczył porozumienia zawartego z trzema organizacjami związkowymi, na mocy którego od 1 stycznia tego roku została wdrożona podwyżka wynagrodzeń. Średnio wyniosła ona 430 zł na jednego zatrudnionego dla pracowników wynagradzanych według tzw. zakładowego układu zbiorowego pracy, oraz odpowiednio do tej kwoty dla pracowników wynagradzanych według tzw. wskaźnika.

Czytaj więcej

PKP Cargo stawia nie tylko na przewozy materiałów budowlanych

Drugim dokumentem był protokół rozbieżności, w którym osiem związków zawodowych uczestniczących w negocjacjach podtrzymało postulat, aby wdrożyć podwyżki od 1 października 2023 r. Domagały się dodatkowo po średnio 400 zł dla pracowników wynagradzanych według zakładowego układu zbiorowego pracy i odpowiednio do tej kwoty dla pracowników wynagradzanych według wskaźnika. W związku z tym, że nie spełniono ich postulatów, wszczęły spór zbiorowy, który następnie przeszedł do etapu mediacji. Jeśli nie przyniosą one pozytywnych efektów, istnieje groźba strajku generalnego. Związki zawodowe już jakiś czas temu zagroziły jego przeprowadzeniem.

Z odpowiedzi na pytania zadane przez jednego z akcjonariuszy wynika również, że zarząd PKP Cargo na razie nie podjął decyzji o ewentualnym przekazaniu do publicznej wiadomości szacunkowych wyników za 2023 r. W tym kontekście trzeba zauważyć, że roczny raport miał być pierwotnie opublikowany 27 marca. Termin ten jednak przesunięto na 23 kwietnia ze względu na wniosek konsorcjum firm audytorskich Grant Thornton Polska i Grant Thornton Frąckowiak, z którym PKP Cargo ma zawartą umowę na badanie sprawozdań finansowych oraz świadczenie innych usług. Powodem są zmiany organizacyjne, jakie zaszły po stronie audytora.

Ponadto PKP Cargo podało, że ma przygotowaną bazową strategię dla grupy kapitałowej. Dokument ma być zaprezentowany, gdy będzie skompletowany zarząd spółki. Obecnie zarząd składa się z trzech osób. Poza Jankiewiczem w jego skład wchodzą: Jacek Rutkowski, członek zarządu ds. handlowych i Zenon Kozendra, członek zarządu - przedstawiciel pracowników.

Transport
Enter Air obniża loty po wynikach. Akcje zniżkują
Transport
PKP Cargo ma nowy tymczasowy zarząd
Transport
PKP Cargo widzi oznaki ożywienia
Transport
PKP Cargo traci udziały w polskim rynku
Transport
OT Logistics zainwestuje i wypłaci dywidendę
Transport
Dzięki portom OT Logistics coraz więcej zarabia