Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

Publikacja: 19.11.2020 10:48

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

ROPA NAFTOWA

Chiny ratują rynek ropy od strony popytowej.

W tym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa – optymizm ten wynika z kilku przyczyn: nadziei na skuteczną szczepionkę na koronawirusa, spadku wartości amerykańskiego dolara oraz oczywiście oczekiwanych działań OPEC+ w zakresie modyfikacji porozumienia naftowego i utrzymywania produkcji ropy w ryzach.

Tymczasem warto również spojrzeć szerzej na obraz sytuacji na rynku ropy naftowej. W poprzednim tygodniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna oceniła, że Chiny będą jedynym rynkiem, na którym w bieżącym roku zaobserwujemy wzrost popytu na „czarne złoto". Według wyliczeń MAE, 2020 rok przyniesie spadek globalnego popytu na ropę o około 9%.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Bardzo wymowne są dane dotyczące okresu kwiecień-wrzesień 2020 r. Pokazują one, że popyt na ropę w Chinach w tym czasie wzrósł o 3,6% w ujęciu rdr. To duży kontrast na tle pozostałych rejonów świata. Gdy spojrzymy na resztę krajów Azji, to we wspomnianym okresie popyt na ropę spadł tam o 14,8%. Nie lepiej wyglądają inne kontynenty: w okresie kwiecień-wrzesień br. popyt na ropę w Amerykach spadł o 15,9%, na Bliskim wschodzie o ponad 10%, w Afryce o niemal 15%, zaś rekordowa obniżka dotyczyła Europy, gdzie popyt spadł o 16,7% w ujęciu rdr.

Chiny relatywnie sprawnie poradziły sobie z koronawirusem, podczas gdy Stany Zjednoczone czy Europa znalazły się w dużo trudniejszej sytuacji i obecnie wciąż wprowadzają restrykcje związane z drugą falą pandemii. Niskie ceny ropy na globalnym rynku, spowodowane ograniczeniem w przemieszczaniu się i obniżonym popytem na paliwa, zachęciły Chiny do zwiększenia zakupów ropy i uzupełniania swoich rezerw.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Dynamiczne wzrosty cen kawy.

Po dwóch miesiącach zniżek, w listopadzie strona popytowa na rynku kawy ożywiła się. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku miesiąca oscylowała w okolicach 1 USD za funt, podczas gdy obecnie przekracza ona 1,20 USD za funt.

Zwyżka cen kawy w dużej mierze była wywołana obawami o podaż tego towaru w Hondurasie. Dwa tygodnie temu huragan Eta uderzył w państwa Ameryki Środkowej, przyczyniając się m.in. do dużych zniszczeń plantacji kawy w Hondurasie – kraju będącym największym producentem kawy w tym rejonie świata.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Hondurasie trwało oszacowywanie strat po huraganie. Instytutu IHCAFE podał, że spadek produkcji z nim związany wyniesie ponad 89 tysięcy worków kawy. Niemniej, w tym tygodniu nad tym regionem przeszedł także huragan Iota, a oszacowywanie jego wpływu na produkcję potrwa jeszcze co najmniej kilka dni.

Na razie szef IHCAFE, Francisco Ordónez, twierdzi, że mimo wszystko eksport kawy w sezonie 2019/2020 nie zostanie w istotny sposób naruszony. Niemniej, możliwe, że ucierpi na tym przyszła produkcja, ponieważ oba huragany wyraźnie uszkodziły sporą część plantacji kawy w Hondurasie.

Surowce i paliwa
Analitycy widzą potencjał w akcjach Stalprofilu
Surowce i paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i paliwa
Unimot wchodzi do portów
Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje