Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę

Postawienie wszystkiego na jedną kartę może się okazać skuteczną strategią, co pokazuje gra giełdowa Parkiet Challenge. Jest to jednak broń obosieczna, o czym szczególnie trzeba pamiętać przy realnych inwestycjach.

Publikacja: 13.12.2023 21:00

Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę

Foto: Parkiet

Dywerysfikować czy ryzykować? Pytanie to spędza sen z powiek wielu inwestorów. Agresywne podejście do rynku poprzez stawianie wszystkiego na jedną spółkę, może przecież się opłacić i przynieść ponadprzeciętną stopę zwrotu. Oczywiście to przy założeniu, że wybierzemy akcje właściwej firmy do portfela. Gorzej jeśli nasza „perełka” wcale nie błyszczy, a wręcz przeciwnie.

Zbudowanie portfela z kilku spółek daje z kolei komfort, że nawet pojedyncza, nietrafiona inwestycja nie będzie aż tak bolesna. Z drugiej jednak strony, dobre wybory nie będą aż tak mocno nagradzane, jak w przypadku stawiania wszystkiego na jedną kartę.

gra.parkiet.com

Ryzyko opłaca się grach

Wielkimi krokami zbliża się koniec I etapu gry giełdowej Parkiet Challenge. Ci, którzy biją się o najwyższe pozycje, często do portfela wybierają pojedyncze spółki. Rynek potrafił takie wybory nagradzać. Akcje takich firm jak Pepco czy też CCC, które znajdują się w gronie dziesięciu najczęściej wybieranych spółek przez uczestników Parkiet Challenge od początku rywalizacji dały zarobić ponad 20 proc. To jednak te pozytywne przykłady. Na drugim biegunie mamy chociażby akcje CI Games, które również należą do ulubieńców gry giełdowej. To od startu rywalizacji straciło jednak aż ponad 20 proc.

Parkiet Challenge pokazuje także, że w przypadku zerojedynkowych wyborów ważne jest też bieżące śledzenie sytuacji i szybkie reagowanie. Przykładem są chociażby akcje PKP Cargo. Ci, którzy postawili na nie w pierwszym tygodniu, mieli duże szanse na nagrody. Później było już gorzej. Po ponad trzech tygodniach walki akcje te są ponad 5 proc. na minusie.

parkiet.com

Co z tą dywersyfikacją?

Gra giełdowa rządzi się oczywiście swoimi prawami.

– W grach giełdowych często stawiamy wszystko na jedną kartę ze względu na krótki czas trwania i chęć zwycięstwa w rywalizacji z innymi uczestnikami konkursu. W realnym świecie inwestycyjnym nie walczymy pomiędzy inwestorami, a horyzont czasowy jest długi – mówi Rafał Komar z biura doradztwa i funduszy inwestycyjnych Citi Handlowy. Czy to oznacza, że dywersyfikacja powinna być pierwszym wyborem podczas realnych inwestycji?

– Jest takie powiedzenie, że na każdego szanowanego ekonomistę o określonych poglądach przypada inny szanowany ekonomista o poglądach przeciwnych. Można to zdanie zastosować również jeśli chodzi o sens dywersyfikacji – mówi Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ. – Jedni wybitni inwestorzy – np. John Templeton mówią -– dywersyfikuj, inni, również cenieni, np. Warren Buffett – jeśli wiesz co robisz, nie dywersyfikuj. Jak każda metoda w inwestowaniu dywersyfikacja ma swoje wady i zalety. Przy małym portfelu, może nie mieć większego sensu. Przy wielkim – zagrożeniem będzie nadmierne rozproszenie aktywów. Zmarły niedawno partner Buffetta, Charlie Munger, sam uznawał, że jeśli nie jest się profesjonalnym inwestorem, szeroka dywersyfikacja będzie dobrą ochroną przed ryzykiem. Ale z drugiej strony uważał, że przy profesjonalnym podejściu należy mieć portfel jak najbardziej skoncentrowany – podkreśla Zalewski.

– Dywersyfikacja portfela jest bardzo ważna. Dzięki rozłożeniu posiadanego kapitału na różne produkty finansowe można rozdzielić ryzyko i w pewnym stopniu zniwelować ryzyko straty. Zróżnicowanie portfela nabiera znaczenia wraz z wydłużeniem horyzontu inwestycyjnego. Im dłuższy czas trzymamy walory, tym bardziej poszczególne stopy zwrotu różnicują się pomiędzy składnikami. Dzięki prawidłowemu zdywersyfikowaniu i po odpowiednim dobraniu komponentów pod względem najatrakcyjniejszej relacji zysku do ryzyka otrzymujemy portfel z ograniczonymi wahaniami. W efekcie dywersyfikacji portfela nie zawsze zagwarantujemy sobie dodatnią stopę zwrotu, ale w pewnym stopniu zabezpieczymy się przed gwałtownymi zmianami jego wartości – podkreśla Komar.

parkiet.com

Gra giełdowa
Finał przy bardzo zmiennej sesji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge za nami. Mamy nowego mistrza inwestowania
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2023. Kto będzie mistrzem inwestycji?
Gra giełdowa
Pierwszy etap gry za nami. Coraz bliżej wyłonienia mistrza
Gra giełdowa
I etap rozstrzygnięty. Czas na finał Parkiet Challenge
Gra giełdowa
W Parkiet Challenge emocje idą w górę. Kto awansuje do finału?