Biurokracja denerwuje

Aktualizacja: 23.02.2017 01:56 Publikacja: 23.03.2007 07:06

Klientom banków najbardziej dokucza biurokracja - wynika z badań Pentora. Konieczność zgromadzenia dużej liczby dokumentów czy wypełniania wielu formularzy respondenci uznali za najbardziej męczące w kontaktach z bankami. Biurokracja otrzymała 71 proc. wskazań, najwięcej spośród listy 15 różnego rodzaju niedogodności.

Na dodatek klienci mają kłopot ze zrozumieniem zapisów zawartych w bankowych formularzach. Za problem uznało to 66 proc. badanych (wartości te nie sumują się do 100 proc., bo każdy badany mógł wskazać kilka elementów).

Kłopoty z bankowymi dokumentami w 2006 r. dały się klientom we znaki bardziej niż konieczność stania w kolejkach, które wygrały "negatywny" ranking rok wcześniej. Chociaż na długi czas oczekiwania na obsługę wciąż skarży się wiele osób - 68 proc.

Klientom nie podobają się także warunki bankowych umów i regulaminów. Co drugi badany uznaje je za niekorzystne. Nie mniej wrogów niż treść umów i regulaminów mają bankowe wolne soboty. Ponad połowa badanych chciałaby otwarcia placówek w tym dniu. Klientom dokucza również niedostateczna liczba bankomatów oraz brak możliwości załatwienia wszystkich spraw w jednym okienku.

Generalnie z badania wynika, że w opinii klientów w ub.r. były większe trudności w kontaktach z bankami (92 proc. odpowiedzi) niż rok wcześniej (89 proc.). Lepiej sytuacja wygląda, gdy ankietowanych pytano o ich własne, negatywne doświadczenia. Takie w ub.r. miało 45 proc. badanych, o 18 pkt proc. mniej niż w 2005 r.

I w tym wypadku lista wymienianych przez nich bankowych przewinień wygląda zupełnie inaczej. Na czele są kolejki (48-proc. wzrost z 42 proc. w 2005 r.), dalej awarie bankomatów (30 proc. bez zmian do 2005 r.), niezrozumiałe regulaminy (21 proc.), nieżyczliwość pracownika (wzrost z 9 do 12 proc.) oraz odmowa udzielenia kredytu (zmiana z 5 na 7 proc.).

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28