AIB będący do niedawna właścicielem polskiego BZ WBK rok wcześniej wykazał stratę w wysokości 2,33 mld euro. Całkowita strata po opodatkowaniu za rok 2010 wyniosła 10,16 mld euro. Bank w 90 proc. jest własnością irlandzkiego rządu po tym jak ten zdecydował się na na jego ratunkowe przejęcie. Instytucja która zatrudnia 14,5 tys pracowników do końca 2011 roku chce pozbyć się 2 tys z nich.

Bank w zeszłym tygodniu zakończył operację sprzedaży 70,36 proc. udziałów w BZ WBK, które za kwotę 11,67 mld zł,euro nabył hiszpański Santander. Łączna kwota jaką zapłacił Santander za aktywa polskiego banku sięgnęła 3,1 mld euro.

Irlandzki sektor bankowy został bardzo mocno dotknięty skutkami globalnego kryzysu finansowego. Jego problemy zaczęły się od klęski w inwestycjach, podczas ożywienia na rynku nieruchomości. Sytuacja irlandzkich banków doprowadziła do zatwierdzenia przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy trzyletniego planu pomocy dla Irlandii w wysokości 85 mld euro, z czego 10 mld euro wyasygnowano na wsparcie sektora bankowego. Kolosalne straty AIB nie są więc zaskoczeniem dla rynku.

Jednak najnowsze wyniki stress testów irlandzkich banków pokazało, że będą one potrzebować dodatkowych 24 mld euro. Łączna wartość programu ratowania irlandzkich banków rozpoczętego w 2009 r. przekroczy więc 70 mld euro.

W efekcie Bank centralny Irlandii postanowił połączyć znacjonalizowane banki Allied Irish Bank raz Educational Building Society. Zapowiedział też przejęcie większości udziałów w Irish Life & Permanent. Ten ostatni bank będzie musiał pozbyć się lukratywnego towarzystwa emerytalnego Irish Life, a Bank of Ireland do 2013 r. musi wyprzedać majątek wart 30 mld euro. Wcześniej dwa rónież znacjonalizowane banki Anglo Irish Bank oraz Irish Nationwide zostały połączone i są w trakcie likwidacji.