Fundusz Blackstone przelicytuje Michaela Della?

Nowojorski fundusz private-equity Blackstone Group zastanawia się nad złożeniem konkurencyjnej oferty na akcje koncernu Dell Inc., który jego założyciel i prezes Michael Dell, sprzymierzony z Silver Lake Management, chce zdjąć z giełdy. Michael Dell wycenia swoją firmę na 22,4 miliarda dolarów, czyli 13,65 dolara za każdy walor.

Aktualizacja: 15.02.2017 04:20 Publikacja: 19.03.2013 11:33

Fundusz Blackstone przelicytuje Michaela Della?

Foto: Bloomberg

Nieoficjalne informacje wskazują, że Blackstone nie chce przejmować Dell Inc. w pojedynkę, lecz wspomogą go inni inwestorzy. Na podjęcie decyzji ma niewiele czasu, gdyż rada nadzorcza Dell Inc. ,zgodnie z regułą „go shop", do 22 marca może zabiegać o lepszą ofertę niż złożyli Michael Dell i Silver Lake Management. Jeśli taka rzeczywiście się pojawi będą oni mieli możliwość podciągnięcia swojej propozycji do tego poziomu.

Oferta Blackstone Group, czy innego gracza zwiększyłaby presję na tandem Michael Dell-Silver Lake Management by podnieśli cenę na akcje Dell Inc. Wiadomo, że dwaj najwięksi zewnętrzni udziałowcy tego producenta komputerów, Southeastern Asset Management i Price (T. Rowe) Associates,  są przeciwni transakcji planowanej przez Michaela Della, który uważa , że status giełdowy jego firmie komplikuje realizację planów rozwojowych.

Do tej gry włączył się tez miliarder Carl Icahn. Skupił on z rynku pokaźny pakiet akcji Dell Inc. i domaga się wypłacenia specjalnej dywidendy w wysokości 9 dolarów na akcję kosztem wykupu firmy (buy out), który chce zrealizować Michael Dell. Chce aby kierownictwo firmy zobowiązało się do wypłaty w przypadku klapy operacji Michaela Della. Jeśli tak się nie stanie Icahn grozi podjęciem batalii zmierzającej do wymiany członków rady nadzorczej.

Ten inwestor znany jest z tego, że nie waha się wypowiedzieć wojny firmie, którą uważa za niedowartościowaną,  bądź też marnie  zarządzaną.  Icahn dzisiaj nie ryzykuje pieniędzmi innych inwestorów, gdyż z tym skończył dwa lata temu, kiedy postanowił zamknąć swój fundusz i podzielić się pieniędzmi z innymi.  – Po prostu sądzę, że Dell płaci za mało za firmę i chciałbym zauważyć, że inni inwestorzy mówili o tym przede mną – przekonuje 77-letni gracz.  Argumentuje, że  13,81 dolara za walor plus specjalna dywidenda dawałoby akcjonariuszom łączną wycenę akcji na poziomie 22,81 USD.

Anand Srinivasan, analityk Bloomberg Industries, uważa, że nowym inwestorom będzie trudno postawić firmę na nogi bez udziału Michaela Della.

Według nieoficjalnych informacji, dostęp  do ksiąg finansowych Dell Inc. uzyskały takie firmy jak Blackstone, Hewlett - Packard i Lenovo, które podpisały klauzulę poufności.  Wczoraj w handlu pozasesyjnym notowania Dell Inc. osiągnęły poziom 14,69 dolara, czyli 7,6 proc. powyżej ceny proponowanej przez Michaela Della i Silver Lake Management. Oznacza to, że giełdowi gracze liczą na podwyższenie oferty z obecnych 22,4 mld dolarów.

Co najmniej pięciu analityków ankietowanych przez Bloomberga uważa, iż za akcje Della trzeba będzie zapłacić nawet 15 dolarów za sztukę.  Przy tym poziomie cenowym transakcja lewarowanego wykupu (w dużej części za pożyczone pieniądze) może zostać zrealizowana przy wskaźniku  5,4 razy EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja), co byłoby najniższą wyceną spółki technologicznej w transakcjach o wartości przekraczającej miliard dolarów.

Gospodarka światowa
Wielka tajemnica chińskiego budżetu. Chińskie zbrojenia doganiają USA
Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej
Gospodarka światowa
S&P500 z szansą na 5,8 tys. pkt. Doda skrzydeł GPW?
Gospodarka światowa
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Inflacja nie przeszkadza giełdom w biciu rekordów