Nowy Jork światową stolicą finansową

Nowy Jork zdeklasował Londyn i stał się centrum finansowego świata – wynika z badania firmy konsultingowej Duff & Phelps.

Publikacja: 29.05.2019 17:58

Nowy Jork światową stolicą finansową

Foto: Adobestock

Amerykańska firma opublikowała raport „Global Regulatory Outlook", z którego wynika, że stolica Wielkiej Brytanii straciła pozycję lidera w wyniku zawirowań wokół brexitu. W ramach badań analitycy przebadali odpowiedzi 183 specjalistów z branży finansowej z 15 krajów w okresie od marca do kwietnia tego roku.

52 proc. respondentów wskazało Nowy Jork jako globalne centrum finansowe, a 36 proc. wybrało Londyn. Dla porównania w zeszłorocznej edycji raportu 53 proc. wybrało Londyn, a 42 proc. Nowy Jork. – Porównanie tegorocznych odpowiedzi z zeszłorocznymi pokazuje efekty zarówno krótko-, jak i długoterminowych trendów globalnych. W ubiegłym roku brexit rzucił cień niepewności na gospodarkę Wielkiej Brytanii, teraz przeszedł do pełnego kryzysu. Biorąc to pod uwagę, Nowy Jork i Londyn zamieniły się miejscami – napisali specjaliści w raporcie.

Ankietowani wykazali się jednak stronniczością. Autorzy badania zauważyli, że lokalizacja respondentów miała wpływ na ich odpowiedzi. 96 proc. ankietowanych ze Stanów Zjednoczonych wybrało Nowy Jork jako centrum finansowe, natomiast 76 proc. specjalistów z Wielkiej Brytanii wybrało Londyn.

Znaczenie zyskują również azjatyckie miasta. W tym roku 4 proc. respondentów wybrało Hong Kong na finansowe centrum świata, podczas gdy rok temu było ich zaledwie 1 proc. Ponadto 12 proc. ankietowanych przewiduje, że Hong Kong do 2024 r. będzie światową stolicą finansową, a 9 proc. stawia na Szanghaj.

– Brexit rzucił cień niepewności co do światowej roli sektora finansowego w Wielkiej Brytanii i jego zdolności do zdominowania innych głównych centrów finansowych w nadchodzących latach. Patrząc w przyszłość, widzimy połączone skutki brexitu i rosnącej pozycji Azji, gdzie respondenci oczekują, że Hongkong będzie odgrywał większą rolę jako wiodące światowe centrum finansowe – powiedziała Monique Melis, dyrektor zarządzający w Duff & Phelps.

Sygnały mówiące o tym, że Londyn traci na znaczeniu jako jedne z największych centrów finansowych, pojawiły się już kilka miesięcy temu. Z raportu firmy EY opublikowanego na początku roku wynika, że firmy świadczące usługi finansowe przeniosły aktywa o wartości 1 biliona USD z Wielkiej Brytanii do innych europejskich miast od czasu referendum w sprawie brexitu.

Gospodarka światowa
Riksbank nie czekał z cięciami na EBC
Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje