Rekordowa deflacja w przemyśle

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła w styczniu o 1,6 proc. rok do roku. To słaby wynik biorąc pod uwagę korzystny układ kalendarza. O utrzymującej się dekoniunkturze w sektorze przemysłowym świadczy również to, że ceny sprzedaży towarów załamały się o 9 proc. rok do roku, najbardziej od co najmniej 18 lat.

Publikacja: 20.02.2024 11:50

Rekordowa deflacja w przemyśle

Foto: Adobestock

Jak podał we wtorek GUS, produkcja sprzedana przemysłu była w styczniu realnie (tzn. w cenach stałych) o 1,6 proc. wyższa niż przed rokiem. To wynik wyraźnie lepszy niż w grudniu, gdy produkcja zmalała o 3,5 proc. rok do roku (nieco mniej niż wskazywał pierwszy szacunek GUS sprzed miesiąca), ale gorszy niż oczekiwała większość ekonomistów. Uczestnicy comiesięcznej ankiety „Parkietu” przeciętnie szacowali, że produkcja odbiła się o 3,1 proc. rok do roku. Przemawiał za tym m.in. korzystny układ kalendarza: styczeń w br. liczył tyle samo dni roboczych co przed rokiem, podczas gdy grudzień ub.r. miał aż o dwa takie dni mniej niż w 2022 r.

W porównaniu do grudnia produkcja oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmalała o 0,2 proc. Po skoku o 2,9 proc. w grudniu (to dane sprzed rewizji) taki wynik nie jest jednoznacznie rozczarowujący. Negatywny wydźwięk styczniowych danych z przemysłu łagodzi również to, że były pod dużym wpływem wahliwych wyników energetyki. Produkcja w sektorze „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” wzrosła w styczniu o zaledwie 1,5 proc. rok do roku po zwyżce o 12,4 proc. w grudniu. W samym przetwórstwie przemysłowym produkcja wzrosła o 1,6 proc. rok do roku po zniżce o 5,3 proc. miesiąc wcześniej.

To sugeruje, że w tej części przemysłu, która jest najbardziej wrażliwa na wahania popytu, trwa bardzo łagodne ożywienie, ograniczane m.in. przez słabość przemysłu w Niemczech. Ekonomiści liczą na to, że sektorowi na nogi pozwoli wkrótce stanąć odbicie popytu konsumpcyjnego w Polsce.

O tym, że sektor przemysłowy wciąż nie może odzyskać równowagi, świadczy szybki spadek cen produkcji sprzedanej. W styczniu wskaźnik tych cen (PPI) załamał się o 9 proc. rok do roku, najbardziej od co najmniej 2006 r. (starszych danych GUS nie publikuje), po zniżce o 7,9 proc. w grudniu. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się zniżki PPI o 8,2 proc. rok do roku (ale zakładali, że w grudniu PPI zmalał o 6,4 proc., jak szacował wstępnie GUS). Spadek cen najgłębszy jest właśnie w przetwórstwie (o 9,2 proc. rok do roku), co sugeruje, że nie jest tylko skutkiem normalizacji sytuacji na rynku surowców energetycznych.

Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Gospodarka krajowa
Jaki stan kasy państwa według nowego rządu