Bank Światowy utrzymał prognozę PKB Polski

Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski na bieżący rok na poziomie 0,7% i na 2024 r. na poziomie 2,6%, natomiast podniósł prognozę na 2025 r. - o 0,2 pkt proc. do 3,4%, podała instytucja. Według Banku Światowego, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczy 4,7% PKB w 2023 r.

Publikacja: 05.10.2023 14:13

Bank Światowy utrzymał prognozę PKB Polski

Foto: AdobeStock

"Przewiduje się, że wzrost gospodarczy do 0,7% w 2023 r. z powodu wysokiej inflacji, ujemnego wzrostu dochodów realnych, zaostrzone warunki finansowania, utrzymujący się negatywny wpływ na zaufanie związany z z rosyjską na Ukrainę i odreagowaniem dużego cyklu zapasów. Ożywienie w konsumpcji prywatnej i silniejsza aktywność inwestycyjna będą wspierać wzrost w średnim okresie, jednakże dalsze opóźnienia w wypłatach z unijnego programu NRRP stwarzają negatywne ryzyko" - czytamy w raporcie "World Bank ECA Economic Update Fall 2023".

Spowolnienie popytu z UE zostanie częściowo zrekompensowane przez silniejszy eksport na Ukrainę. To, wraz ze słabszym popytem i niższymi cenami importu energii, sprawia, że w 2023 r. nadwyżka na rachunku bieżącym wyniesie 1,3% PKB, podał Bank Światowy.

Oczekuje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczy 4,7% PKB w 2023 r,, ze względu na wpływ strukturalnej reformy podatkowej (Polski Ład, 1,1% PKB), zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu oraz zerowej stawki VAT na żywność (2 proc. PKB), wydatków związanych z wyborami, i pomoc dla przesiedlonych.

"Przedłużający się okres inflacji stwarza ryzyko dla postępów w redukcji ubóstwa, z podwyższonymi cenami energii i żywności, co dotyka silnie biedniejsze grupy, które wydają 50% swoich miesięcznych budżetów na żywność i energię. Oczekuje się, że odsetek ludności zagrożonej ubóstwem zakotwiczonym ma pozostać o 1-2% powyżej poziomów z 2019 roku" - czytamy dalej.

Średnioroczna inflacja konsumencka CPI wyniesie w br. 12% wobec 14,4% w ub.r., w przyszłym - 6,1% i 3,5% w 2025 roku.

"Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl łagodzenia polityki pieniężnej od niespodziewanej obniżki o 75 punktów bazowych we wrześniu, po wczesnym i agresywnym zacieśnieniu polityki pieniężnej od października 2021 r. (665 punktów bazowych), mimo że inflacja pozostaje znacznie powyżej zakresu docelowego. Rynki wyceniają dodatkowe cięcia stóp w miarę zmniejszania się presji inflacyjnej. Złoty umocnił się o 10% w 2023 r., przed osłabienie w odpowiedzi na obniżki stóp. Sektor bankowy pozostaje dobrze skapitalizowany, choć rentowność sektora bankowego spadła w ostatnim czasie" - podsumowano.

Gospodarka krajowa
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Gospodarka krajowa
Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp
Gospodarka krajowa
Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji
Gospodarka krajowa
Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB
Gospodarka krajowa
Euro nie sparaliżowałoby polskiej gospodarki, jak twierdzi prezes NBP