Ratingowe trójprzymierze. Agencja ma działać w oparciu o Instytut Analiz i Ratingu

GPW, PFR i BIK podpisali porozumienie dotyczące współpracy na rzecz wspólnej agencji ratingowej działającej w oparciu o istniejący już od paru lat Instytut Analiz i Ratingu.

Publikacja: 28.11.2017 11:33

Ratingowe trójprzymierze. Agencja ma działać w oparciu o Instytut Analiz i Ratingu

Foto: Adobestock

O sprawie pisaliśmy w dzisiejszym wydaniu „Parkietu". Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej będą mieli po jednej trzeciej udziałów w kapitale agencji ratingowej mającej zajmować się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym emitentów obligacji. Dziś te trzy podmioty podpisały porozumienie w tej sprawie.

Celem jest wypełnienie luki w ofercie ratingowej skierowanej przede wszystkim do segmentu małych i średnich firm. Działanie agencji ma też służyć zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka.

Pierwsze raporty i analizy nowej agencji ratingowej mogą być gotowe w ciągu kilku miesięcy, a później – prawdopodobnie w drugim półroczu przyszłego roku – pojawią się pierwsze ratingi już po uzyskaniu zgody ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych).

Przedstawiciele GPW wskazują, że koszt funkcjonowania agencji ma wynosić kilka milionów złotych i obejmie przede wszystkim system informatyczny i koszty osobowe. Koszt samego ratingu ma być niewielki, nie w kwotach rzędu kilkuset tysięcy zł.

- Uwiarygodniając emitentów w oczach inwestorów przyczyni się ona do zwiększenia płynności na rynku obligacji oraz wzrostu jego efektywności – mówi Marek Dietl, prezes GPW.

- Ustanowienie polskiej agencji ratingowej zwiększy przejrzystość rynku i bezpieczeństwo inwestorów oraz powinno ułatwić dostęp do kapitału mniejszym emitentom – dodaje Paweł Borys, prezes PFR.

Mariusz Cholew, prezes BIK, wskazuje, że projekt wpisuje się w ramy działania i misję BIK i należącego do niego BIG InfoMonitor. – Mamy wieloletnie doświadczenie w analizie i dostarczaniu danych kredytowych oraz danych na temat zobowiązań osób prywatnych i przedsiębiorstw. Modele scoringowe BIK są doskonałym narzędziem do oceny ryzyka kredytowego – dodaje.

Gospodarka krajowa
Agencje ratingowe: wiarygodność kredytowa Polski nie jest zagrożona
Gospodarka krajowa
Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Jest nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?
Gospodarka krajowa
Kim jest Krzysztof Paszyk, nowy minister rozwoju i technologii?
Gospodarka krajowa
Premier Donald Tusk dokonał zmiany w składzie rządu
Gospodarka krajowa
Na razie stopy bez zmian, ale szanse na obniżkę znowu rosną