PKP Cargo wypowiedziało umowy sponsoringowe. Stracił je m.in. PKOL

Takie działania, ze skutkiem natychmiastowym, podjęto wobec klubów sportowych Widzew Łódź i Unia Skierniewice oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Spółka spodziewa się milionowych oszczędności.

Publikacja: 13.05.2024 15:54

PKP Cargo wypowiedziało umowy sponsoringowe. Stracił je m.in. PKOL

Foto: materiały prasowe PKP Cargo

PKP Cargo z dniem 10 maja wycofało się ze skutkiem natychmiastowym z umów sponsoringowych zawartych z klubami sportowymi Widzew Łódź i Unia Skierniewice oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. To m.in. konsekwencja zidentyfikowania przez spółkę okresowych trudności finansowych. Rezygnacja ze sponsoringu ma przyczynić się do poprawy jej sytuacji finansowej.

Sponsoring był politycznie motywowany

Zanim doszło do wycofania się PKP Cargo z wsparcia klubów sportowych i PKOl, dokonano m.in. analizy zasadności prowadzenia przez spółkę działalności sponsoringowej. Wykazała ona, że zawarcie większości podpisanych w ubiegłym roku umów sponsoringowych było całkowicie bezzasadne. Według firmy w niektórych przypadkach udzielane wsparcie powodowane było prywatnymi, politycznie motywowanymi interesami ówczesnych członków zarządu PKP Cargo mających być w pierwszej kolejności politykami ówcześnie rządzącej partii, nie zaś menedżerami dbającymi o dobro firmy.

Czytaj więcej

Firmy niechętnie informują o wydatkach sponsoringowych i darowiznach

Co więcej, w części z zawartych umów zawarte zostały świadczenia osobiste na rzecz osób związanych z PKP Cargo. Jako przykład podano sponsorowanie wyjazdu i pobytu takiej osoby na mających się odbyć w lecie tego roku Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

PKP Cargo potrzebuje pieniędzy dla załogi

W ocenie nowego zarządu (funkcjonuje od 26 kwietnia) zidentyfikowana sytuacja jest całkowicie nieakceptowalna, zwłaszcza w kontekście wystąpienia okresowych problemów finansowych w giełdowej spółce.

„Musimy sobie jasno powiedzieć, że na skutek nieodpowiedzialnych działań naszych poprzedników oraz ich politycznych mocodawców PKP Cargo znalazła się w trudnej sytuacji, która wymaga od nas podejmowania m.in. takich niepopularnych decyzji jak rozwiązanie umów sponsoringowych z klubami i organizacjami sportowymi. Niestety z naszego punktu widzenia jako zarządu, który przyszedł ratować spółkę, dużo ważniejsze jest zbieranie środków na wypłaty wynagrodzeń dla tysięcy pracowników PKP Cargo, czy regulowanie przez spółkę zobowiązań za usługi i towary niezbędne do prowadzenia działalności przewozowej, niż promowanie obecnie logo PKP Cargo nad Sekwaną czy w województwie łódzkim, z którego przecież posłami lub radnymi była albo jest duża część naszych poprzedników” - twierdzi Monika Starecka, członek zarządu ds. finansowych kolejowej spółki.

Dodaje, że zaoszczędzone miliony złotych zostaną przeznaczone na bardziej potrzebne cele. O jakie konkretnie kwoty chodzi, spółka nie informuje.

Czytaj więcej

Spółki wydały rekordową kwotę na polski sport
Transport
Naprawa sytuacji w PKP Cargo będzie trudna
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Transport
Co dalej z CPK? Jest deklaracja premiera Donalda Tuska
Transport
Decyzja w sprawie Izery znowu się oddaliła
Transport
Szefowie PKP Cargo: Przestawiamy zwrotnice
Transport
Trans Polonia jednak ze stratą
Transport
Decyzja w sprawie CPK już w najbliższych dniach