GPW w końcu reaguje na sygnały z Zachodu

Z dużymi oporami, ale w końcu zareagowała nasza giełda na padające za granicą kolejne rekordy trendu wzrostowego. WIG20 na początku wtorkowych notowań zyskiwał 0,4 proc

Aktualizacja: 27.02.2017 03:28 Publikacja: 08.02.2011 09:25

WIG20 na początku wtorkowych notowań zyskiwał 0,4 proc

WIG20 na początku wtorkowych notowań zyskiwał 0,4 proc

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Po rozczarowującej sesji poniedziałkowej, którą mimo doskonałych nastrojów panujących na rynkach zachodnich indeks największych spółek z GPW zakończył pod kreską, można było mieć spore obawy o dzisiejszą postawę inwestorów. Na szczęście nastroje się jednak poprawiły. Krótko po otwarciu WIG20 rósł o 0,45 proc. i wynosił ponad 2750 pkt. Znacznie zwiększyło to nadzieje na wyjście indeksu górą z konsolidacji, w której tkwi od kilku sesji.

Szeroki WIG rósł na początku o 0,3 proc., podobnie jak mWIG40. Słabiej spisywał się natomiast grupujący małe spółki sWIG80, który znajdował się minimalnie pod kreską.

Jeśli chodzi o poszczególne spółki, tuż po starcie sesji najgorzej spisywały się akcje KOV, taniejące o ponad 11 proc. To efekt ogłoszonego nocą komunikatu, że [link=http://www.parkiet.com/artykul/1016973_KOV--Kulczyk-dowiercil-sie-do---wody.html]firma Kulczyka w Brunei zamiast do węglowodorów dowierciła się na razie do… wody[/link]. Mocno, o blisko lub ponad 6 proc., drożały natomiast papiery Pozbudu, Atlanty i Eurocashu.

Na rynku walutowym obserwowano zaś dalsze lekkie umocnienie złotego. Kurs naszej waluty do dolara wynosił 2,84 zł i był o 2 gr niższy niż wczoraj, a do euro 3,87 zł, co oznaczało umocnienie o niespełna 1 gr.

Po wczorajszych rekordach hossy otwarcie notowań w Europie Zachodniej nie było dziś zbyt udane. Na głównych rynkach, czyli w Londynie, Frankfurcie i Paryżu, główne indeksy traciły tuż po 9.00 po 0,1-0,2 proc.

Czym mogą się dziś kierować giełdy na zachodzie, od których zachowania zapewne zależeć będzie dalszy przebieg sesji na GPW? Kalendarium danych makroekonomicznych znowu jest dzisiaj prawie puste. Przed sesją ogłoszono, że po raz piąty z rzędu i bardziej od prognoz wzrósł w styczniu wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji (110 pkt względem 107 pkt w grudniu i 108 pkt według szacunków ekonomistów), a w miarę istotny może być jeszcze tylko odczyt danych o grudniowej produkcji przemysłowej w Niemczech. Ekonomiści szacują, że wzrosła ona o 0,3 proc., po spadku o 0,7 proc. miesiąc wcześniej.

W tej sytuacji pewną wskazówką dla inwestorów mogą być wiadomości ze spółek. Jedną z najważniejszych z rana jest raport finansowy banku UBS, który okazał się jednak trochę rozczarowujący. Bank wprawdzie znowu zarabia, miał w ub.r. 7,2 mld franków szwajcarskich zysku, jednak analitycy oczekiwali, że jego wynik za sam IV kwartał będzie lepszy niż w rzeczywistości (1,35 mld franków prognozy vs 1,29 mld franków w raporcie).

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Czy to koniec memowej zwyżki?
Giełda
GPW bez odpowiedzi na dane z USA
Giełda
Na GPW rekord dzięki danym zza oceanu
Giełda
“Meme stocks” ponownie na fali
Giełda
Analiza poranna – Wreszcie nadchodzi inflacja
Giełda
Neutralny początek handlu na giełdzie. Rynek czeka na dane z USA