Baza wiedzy o ESRS-ach

ESRS-y objęły w roku bieżącym ok. 150 największych spółek giełdowych, w roku przyszłym obejmą kolejne ok. 3500 spółek (w zdecydowanej większości niegiełdowych), a biorąc pod uwagę konieczność raportowania nie tylko za spółkę i grupę, ale także za cały łańcuch wartości, można bez przesady uznać, że tym regulacjom podlegać będzie prawie cała gospodarka UE.

Publikacja: 15.02.2024 06:00

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Foto: materiały prasowe

Niestety, prawodawca unijny nie uznał za stosowne wesprzeć adresatów regulacji stosownym systemem IT. Jako SEG proponowaliśmy, aby wraz z wymogami regulacyjnymi powstało narzędzie ułatwiające spełnienie tych wymogów. Zarysowaliśmy ideę systemu, który zawierałby m.in. moduł edukacyjny, kreator raportów czy moduł mapowania i automatycznego generowania danych w ramach łańcucha wartości.

Komisja Europejska nie podchwyciła tego pomysłu, a na poziomie krajowym nie znaleźliśmy partnera chętnego do realizacji takiego systemu. Jako SEG samodzielnie nie byliśmy w stanie udźwignąć tego wyzwania, więc zamiast budowania osobnego sytemu postanowiliśmy przynajmniej w ramach strony internetowej SEG zrealizować moduł edukacyjny. Było to trudnym zadaniem, gdyż pokusiliśmy się o przedstawienie bardzo skomplikowanych ESRS-ów w bardzo prosty sposób.

Po pierwsze, umiejscowiliśmy ESRS-y w szerszej sieci regulacyjnej, tj. wskazaliśmy relację do CSRD, SFDR i taksonomii Sustainable Finance. Po drugie, opracowaliśmy drzewo decyzyjne ułatwiające określenie, który podmiot i od kiedy jest zobowiązany do raportowania (wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa). Nie jest jeszcze ono dostępne na naszej WWW, bo staramy się je zaprezentować w możliwie atrakcyjny sposób, ale osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu. Po trzecie wreszcie, dokonaliśmy dezagregacji poszczególnych ESRS-ów na możliwie małe i możliwie łatwe do zrozumienia części składowe.

Osobom, które nie mają za sobą lektury ESRS-ów, chciałbym nieco przybliżyć problem. Otóż całe rozporządzenie jest jednym plikiem PDF zawierającym 284 strony litego tekstu w mało przyjaznej szacie graficznej Dziennika Urzędowego UE. Przy czym należy dodać, że akt ten składa się z samego rozporządzenia i dwóch załączników. Pierwszy z tych załączników (251 stron) zawiera 12 ESRS-ów, a każdy z nich zawiera kolejne załączniki zwane „dodatkami”. Samo odnalezienie się w tym dokumencie jest już olbrzymim wyzwaniem. Oczywiście jeszcze większym wyzwaniem jest odnalezienie i zrozumienie powiązań między poszczególnymi standardami. A na koniec pozostaje kwestia zrozumienia merytorycznego danego obszaru raportowania, ustalenia zakresu wymaganych wskaźników i danych źródłowych potrzebnych do ich wyliczenia.

Rozwiązane przedstawionych powyżej problemów było najważniejszym wyzwaniem przy tworzeniu struktury tego obszaru edukacji na stronie SEG. Każdy standard znalazł swoje osobne miejsce, wraz z krótkim opisem, wskazaniem celu danego standardu, interakcji z innymi standardami oraz wymogów ujawnieniowych i szczegółowych zaleceń dotyczących ich stosowania. W każdym przypadku staraliśmy się to zrobić w sposób maksymalnie przyjazny dla użytkownika, tworząc odniesienia do konkretnych wersów danego standardu. A jeśli zajdzie potrzeba, będziemy to dalej uszczegóławiać, możemy wręcz tworzyć podstrony poświęcone konkretnym wymogom ujawnieniowym.

Jest to o tyle istotne, że największe spółki giełdowe powinny już od kilku tygodni zbierać stosowne dane, aby potem móc sporządzić raporty za rok 2024. Wprawdzie jesienią przeprowadziliśmy kampanię informacyjną dotyczącą poszczególnych ESRS-ów, ale dla wielu osób forma pisana będzie bardziej atrakcyjna z uwagi na możliwość wielokrotnej lektury w swoim tempie. Ponadto odniesienia do precyzyjnie zidentyfikowanych fragmentów dokumentu źródłowego czynią tę formę transferu wiedzy bardziej efektywną.

Kreując strukturę, nawigację i zawartość nowego obszaru serwisu edukacyjnego, nie mogliśmy kierować się preferencjami użytkowników, bo takowych jeszcze nie ma. Jest to nowa regulacja, nikt jeszcze nie sporządzał raportu pod ESRS-ami, mało kto w ogóle te standardy przeczytał. Dlatego musieliśmy to zrobić w oparciu o nasze własne przemyślenia i doświadczenia, które być może nie spełnią oczekiwań innych. Mam nadzieję, że efekt ostatnich tygodni naszych prac spotka się z uznaniem użytkowników, ale chętnie poznamy ich uwagi, gdyż na pewno serwis ten będzie ulegał daleko idącym modyfikacjom. Będzie zatem możliwość lepszego dopasowania tego obszaru edukacyjnego do potrzeb osób sporządzających raporty zrównoważonego rozwoju.

Felietony
Kryptowaluty w natarciu
Felietony
Emisje bez prospektu
Felietony
30 lat z WIG20
Felietony
Co czeka rynek venture capital w Polsce?
Felietony
Dwie strony medalu
Felietony
Rozważając błędy młodości. I błędy w ogóle