Nowe przepisy wynikają z konieczności transpozycji do polskiego systemu prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu i Rady 2019/1 mającej na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Nowe przepisy mocno akcentują kwestię niezależności prezesa UOKiK, podkreślając konieczność wykonywania przez niego zadań niezależnie od wpływów politycznych i innych wpływów zewnętrznych (między innymi przewidują wyraźny zakaz zwracania się o instrukcję do innych organów administracji). Zmiany te, wzmacniające pozycję prezesa UOKiK, mają służyć głównemu celowi dyrektywy – lepszej i bardziej skutecznej ochronie konkurencji.
Dla przedsiębiorców szczególnie interesujące będzie rozszerzenie odpowiedzialności podmiotowej za naruszenie prawa konkurencji. Nowelizacja wprowadza zasadę odpowiedzialności nie tylko sprawcy naruszenia, ale także podmiotu wywierającego istotny wpływ na przedsiębiorcę, za naruszenie prawa konkurencji przez przedsiębiorcę zależnego. Poprzez decydujący wpływ ustawa rozumie takie powiązania ekonomiczne, prawne lub organizacyjne, które skutkują tym, że przedsiębiorca podległy wykonuje instrukcje i polecenia przedsiębiorcy wywierającego istotny wpływ, a jego samodzielność w zakresie działań na rynku jest ograniczona lub wyłączona. Ustawa przyjmuje również, że posiadanie ponad 90 proc. kapitału przedsiębiorcy oznacza wywieranie decydującego wpływu (przykładem mogą być grupy spółek i podobne struktury holdingowe).
Jest to zmiana istotna, czyni bowiem wspólnika spółki odpowiedzialnym za skutki naruszenia prawa przez spółkę. Nowe przepisy uznają, że naruszenie niektórych przepisów prawa konkurencji (m.in. zakazu niedozwolonych porozumień lub nadużycia pozycji dominującej) przez przedsiębiorcę, na którego inny przedsiębiorca wywiera decydujący wpływ (w rozumieniu znowelizowanych przepisów), będzie jednocześnie naruszeniem prawa przez przedsiębiorcę dominującego. W takiej sytuacji nowe przepisy będą umożliwiać prowadzenie postępowania jednocześnie przeciwko obu (lub większej liczbie) przedsiębiorcom, a za zapłatę orzeczonej kary będą oni odpowiedzialni solidarnie. Co więcej, podstawą obliczenia kary pieniężnej, mogącej sięgać nawet do 10 proc. obrotu, będzie suma obrotów przedsiębiorcy zależnego oraz przedsiębiorcy wywierającego dominujący wpływ. Kara będzie mogła być także nałożona na osoby zarządzające podmiotem wywierającym wpływ (analogicznie do osób zarządzających przedsiębiorcą dopuszczającym się naruszenia prawa konkurencji).
W nowelizacji znajduje się też istotna regulacja dotycząca odpowiedzialności przedsiębiorców osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą za naruszenie przepisów ustawy (w praktyce najczęściej chodzi o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów). W chwili obecnej przedsiębiorcy tacy po otrzymaniu korespondencji z UOKiK-u w sprawie naruszenia często formalnie kończyli działalność gospodarczą, dokonując wykreślenia z CEIDG, co powodowało, że tracili status przedsiębiorcy i przestawali podlegać jurysdykcji UOKiK-u. Nowe przepisy przewidują, że jeżeli osoby takie dopuściły się naruszenia przepisów ustawy w czasie, gdy były przedsiębiorcami, przepisy ustawy dotyczące np. nakładania kar nadal będą miały odpowiednie zastosowanie do takich osób, co będzie umożliwiało nałożenie kary za popełnione naruszenie przepisów ustawy.