Czy import rozłoży na łopatki biznes solny w Polsce?

Szczególnie niepokojące są dostawy z terytorium Białorusi. Krajowi producenci chcą wdrożenia sankcji na tamtejszą sól. Niektórzy narzekają też na rosnący import z Unii Europejskiej. To w istotny sposób wpływa na konkurencyjność krajowego rynku.

Publikacja: 26.02.2024 06:00

Ubiegły rok przyniósł spadki produkcji niemal we wszystkich częściach rynku solnego w Polsce. Z najn

Ubiegły rok przyniósł spadki produkcji niemal we wszystkich częściach rynku solnego w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że w styczniu ten trend był kontynuowany. Fot. AdobeStock

Foto: 624513497

Ubiegły rok przyniósł spadek produkcji soli w Polsce. Z danych GUS-u wynika, że w tym czasie soli kamiennej pozyskano 842 tys. ton, a warzonej 308 tys. ton (bez soli odpowiedniej do spożycia przez ludzi). W porównaniu z 2022 r. oznaczało to spadek o 18,6 proc. oraz o 6,9 proc. Trend spadkowy widoczny był również w styczniu. W ujęciu rok do roku produkcja soli kamiennej zmalała o 6 proc., a warzonej o 11,8 proc. Jeszcze gorzej było na rynku soli spożywczej. Produkcja kamiennej zmalała w ubiegłym roku do niespełna 10 tys. ton, czyli o 33,1 proc., a warzonej do 204,6 tys. ton, tj. o 22,5 proc. W styczniu skala tych spadków pogłębiła się.

Pozostało 93% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Miliardowe straty w Azotach
Chemia
Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty
Chemia
Ciech planuje ekspansję i rozwój pod nowym szyldem Qemetica
Chemia
Duża niepewność branży
Chemia
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej
Chemia
Ciech zmieni nazwę na Qemetica