Mateusz Czyżkowski

Czy Hamilton uratuje Ferrari

Ferrari dostarczy zawsze o jeden samochód mniej, niż wymaga tego rynek. To słowa Enzo Ferrari, założyciela włoskiej firmy sportowych samochodów, która właśnie opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku.

Fed utrzymuje dotychczasowe stanowisko

Za nami jedno z kluczowych zdarzeń makro tygodnia, którym było posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych. FED utrzymał stopy procentowe i obniżył limit ograniczania bilansu obligacji skarbowych do 25 miliardów dolarów (poprzednio tempo QT wynosiło 60 miliardów dolarów).

Big-Tech napędza międzynardowe giełdy

Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa w Europie oraz USA stoi pod znakiem dynamicznych wzrostów. Indeksy zyskują, a bycze nastroje napędza reakcja na bardzo dobre wyniki kwartalne Microsoft oraz Alphabet. Co więcej, blisko 5% wzrosty obserwujemy na walorach Nvidii, spółki, która w oczach inwestorów jest kluczowym na rynku „graczem” sektora AI.

Jen traci przed decyzją BoJ

Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.

Japoński jen na 34-letnich minimach

Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej.

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%.

Waluty Antypodów liderami wzrostów na rynku Forex

Wtorkowa sesja na rynkach międzynarodowych, mimo iż nie przyniesie inwestorom wartych uwagi publikacji makroekonomicznych, wykazuje pewne oznaki relokacji kapitału.

Dane NFP podsumują niepewny tydzień

Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach finansowych stać będzie pod znakiem danych NFP. Kluczowy odczyt z rynku pracy zadecyduje, czy wygłaszane na tle tego tygodnia jastrzębie komentarze bankierów FED są uzasadnione i czy trwale zdołają one opóźnić tempo obniżek stóp procentowych w USA.

Czy to koniec aprecjacji dolara?

Początek środowej sesji na rynkach walutowych przebiega relatywnie spokojnie, chociaż pewne odchylenia cenowe obserwujemy na parach powiązanych z frankiem szwajcarskim oraz dolarem nowozelandzkim. Inwestorzy z zainteresowaniem przyglądać się dzisiaj będą napływającym danym makro, które mogą zmienić rozkład sił w ujęciu prowadzonej przez banki centralne polityki monetarnej.

Kwiecień rozpoczynamy od spadków

Pierwsza pełnoprawna sesja giełdowa na Wall Street oraz Starym Kontynencie po przerwie świątecznej przynosi wyraźną presję sprzedażową.