XTB

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia.

Rynki w odwrocie na koniec kwietnia

Ostatnia sesja giełdowa kwietniowego handlu na rynkach światowych przynosi pogorszenie sentymentów inwestorów.

Powiew stagflacyjnego scenariusza i rozczarowujące prognozy spółek powodują spadki

Na rynkach mogliśmy dziś zobaczyć kontynuację korekty. Indeksy europejskie kontynuowały spadki, a najmocniej pogorszenie nastrojów odczuły indeksy amerykańskie. S&P 500 traci -1,2%, Nasdaq 100 -1,4%, a Dow Jones Industrials -1,6%.

Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu

Polski złoty osłabia się dziś w relacji do głównych walut, jak euro czy dolar. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać w danych z przemysłu, które pogorszyły sentymenty wokół polskiej waluty.

Oczy inwestorów skierowane na wyniki spółek

Dzisiejsza sesja zaznaczyła się kontynuacją wzrostów na światowych rynkach. Wisząca nad rynkami niepewność związana z sytuacją geopolityczną na Bliskim Wschodzie, która przyczyniła się do mocnych przecen w poprzednim tygodniu, ustępuje miejsca informacjom wynikowym płynącym ze spółek.

Indeksy odbijają na początku tygodnia

Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi próbę odreagowania spadków z zeszłego tygodnia. Wzrosty intraday widzieliśmy już podczas sesji na rynkach APAC, niemniej dopiero Stary Kontynent utwierdził inwestorów w tych ruchach. Na piedestał poniedziałkowego handlu wydają się stawiać dwa indeksy. Pierwszym z nich jest nasz rodzimy WIG20, który dodał 1,9% w ujęciu intraday. Drugim z nich jest brytyjski FTSE100, który dodał 1,64% i tym samym zakończył handel na nowym rekordzie wszech czasów.

Rynki odzyskują grunt pod nogami

Czwartek przynosi uspokojenie na rynkach finansowych. Po blisko 4 dniach wyprzedaży większość benchmarków Wall Street oraz Stary Kontynent notują blisko 0,5% wzrosty.

Nadzieja deeskalacji konfliktów pcha rynki

W sobotę świat obiegła informacja o irańskim ataku na Izrael. Inwestorzy giełdowi nie lubią wiadomości związanych z zaostrzającymi się konfliktami. Mimo to wydaje się, że na razie rynek jest przekonany o deeskalacji konfliktu, a uwaga inwestorów na razie kieruje się przede wszystkim na sezon wynikowy spółek za 1 kwartał 2024 r.

Rynki pod presją dolara oraz napięć geopolitycznych

Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych przebiega w nerwowej atmosferze. Siła dolara amerykańskiego, napędzana przez jastrzębie dane makro z USA, które redukują szanse na szybkie obniżki stóp oraz obawy o rychły konflikt zbrojny na linii Izrael-Iran znoszą główne indeksy giełdowe w dół.

Byczy początek nowego tygodnia

Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na rynkach przynosi wzrosty większości benchmarków giełdowych. W sposób szczególny zaangażowanie strony kupujących widzieliśmy dzisiaj na Starym Kontynencie, gdzie liderem wzrostów był nasz rodzimy WIG20. W USA z drugiej strony sentymenty są podzielone, a inwestorzy z dozą ostrożności czekają na środowy raport CPI ze Stanów Zjednoczonych.