Damian Rosiński

Zmiana perspektyw polityki Fedu

Ostatnie dane o inflacji CPI z USA (za marzec), które okazały się po raz kolejny wyższe od oczekiwań ekonomistów, spowodowały spore zamieszanie na światowych rynkach finansowych. W mojej ocenie trwale zmienią postrzeganie sytuacji w odniesieniu do perspektyw polityki pieniężnej Fedu w kolejnych kwartałach.

Ameryka w reżimie wyższej inflacji

Gospodarka USA cały czas zaskakuje świetnymi wynikami makroekonomicznymi. Budzi podziw wśród decydentów z innych obszarów, wymyka się prognozom ekonomistów. Dalsze oczekiwanie na recesję, która – jak to zwykle bywało w przeszłości – miała się pojawić w związku z silnym zacieśnieniem polityki pieniężnej, a której nie widać na horyzoncie, nie ma sensu.

Słaby początek roku. W kierunku recesji w USA?

Pierwsze tygodnie nowego roku przyniosły wyraźne pogorszenie nastrojów na światowych rynkach finansowych, w szczególności wschodzących, także w Polsce. Indeks największych spółek na GPW traci od końca ubiegłego roku, a złoty się osłabia. Globalnie mocno spadają giełdy w Azji, w mniejszym stopniu w Europie, zaś indeksy na Wall Street się konsolidują.

Jeszcze o konsekwencjach odwrócenia krzywej w USA

W ostatnim felietonie pisałem o wystrzale apetytu na ryzyko, który pojawił się po publikacji danych o inflacji CPI z USA za październik. Odczyty, choć tylko nieznacznie niższe niż mediana prognoz, spowodowały duże zmiany na rynkach.

Rozkwit apetytu na ryzyko

Publikacja danych o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych za październik, którą Departament Handlu podał do wiadomości 14 listopada, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez rynki finansowe.

Nie ma alternatywy dla dolara

W ostatnim czasie, przy okazji włączenia nowych członków do grupy BRICS – państw w większości nieprzychylnie nastawionych do USA – pojawiły się deklaracje dążenia do zmiany światowego systemu opartego na dolarze.

Globalne zacieśnienie warunków kredytowych

Rentowności amerykańskich obligacji od początku września silnie pną się w górę. Trend trwa nieprzerwanie od pół roku.

Widać podobieństwo do lat 1928 i 2006

Biorąc pod uwagę zachowanie krzywej rentowności obligacji, kondycję rynków finansowych i ogólny stan koniunktury w największej gospodarce świata, sytuacja najbardziej przypomina lata bezpośrednio przed dwoma największymi kryzysami, jakich Ameryka doświadczyła w ostatnim stuleciu.

Nieubłagane skutki inwersji krzywej

W poniedziałek, 3 lipca, dzień przed Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych, rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych była wyższa od rentowności dziesięciolatek aż o 110 pkt bazowych.

Japonia sternikiem notowań dolara i długu USA?

Notowania dziesięcioletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych oraz amerykańskiego dolara są jednymi z najbaczniej obserwowanych instrumentów w światowych finansach. Są benchmarkami wyznaczającymi kierunki i trendy na innych rynkach.