Wspólność małżeńska istnieje również w inwestowaniu

Datą nabycia jest dzień nabycia instrumentów do majątku wspólnego małżonków.

Publikacja: 24.05.2017 06:00

Robert Morawski, specjalista ds. podatków

Robert Morawski, specjalista ds. podatków

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

W ostatnich dniach Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę*, która – choć merytorycznie dotyczy nabycia nieruchomości i zwolnienia z innego podatku – potwierdza sposób, w jaki należy traktować wszystkie składniki majątku nabywanego przez małżonków. Także papiery wartościowe i pozostałe instrumenty finansowe. Rozstrzyga również pośrednio wątpliwości związane z nabyciem instrumentów przed 1 stycznia 2004 r., z których przychód nie podlega do dziś opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dokładnie rzecz ujmując, sąd stwierdził, że „dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (...) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania (...) jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków". Taka teza potwierdza, że to, co nabywają małżonkowie w ramach wspólności ustawowej, nie może podlegać fragmentacji i odrębnemu traktowaniu, nawet w równo wydzielonych częściach, a każdy składnik majątku jest nabywany przez małżonków jednocześnie i wspólnie.

Jakie ma to skutki w przypadku inwestowania w instrumenty finansowe? W zacytowanej tezie wystarczy zastąpić słowa: „nieruchomości i prawa majątkowe" słowami „instrumenty finansowe" oraz usunąć wyraz „wybudowanie", aby otrzymać precyzyjną, spójną i równie uprawnioną odpowiedź: dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia instrumentów finansowych nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia datą ich nabycia jest dzień nabycia tych instrumentów do majątku wspólnego małżonków.

Bez względu na to, czy małżonkowie posiadają wspólny rachunek inwestycyjny czy kilka indywidualnych, wszystkie nabywane przez nich akcje, obligacje, certyfikaty, udziały, jednostki uczestnictwa itp., nawet jeśli część z nich, w sensie przysługującego ułamka spadku, pochodzi z dziedziczenia, powinny mieć przypisane daty nabycia pierwotne, czyli daty nabycia z czasów, gdy oboje małżonkowie żyli i dokonywali zakupów z majątku wspólnego, także występując w transakcjach, jako osoby indywidualnie wskazane.

Co najważniejsze, zasada ta powinna mieć szersze zastosowanie – do kosztów uzyskania przychodów, czyli wydatków ponoszonych z majątku wspólnego, zwolnień podatkowych, do których prawo przysługiwało wspólnie, a nawet pewnych wyłączeń ze zwolnień, tak jak w przypadku tzw. akcji pracowniczych, które nie stanowią majątku odrębnego, jeśli małżonkowie byli zjednoczeni w procesie nabycia papierów wartościowych – poza węzłem małżeńskim – ustawową wspólnością łączną.

Jedna uchwała. A tak wiele wątpliwości rozwiała...

* sygnatura: II FPS 2/17

Felietony
LSME – duże wyzwanie dla małych spółek
Felietony
Złoty wciąż ma potencjał do aprecjacji, ale w wolniejszym tempie
Felietony
Jak wspominam debiut WIG20
Felietony
Wszystko jest po coś i ma znaczenie
Felietony
Znieczulica regulacyjna
Felietony
DORA – kluczowe wyzwania w zakresie odporności cyfrowej instytucji finansowych