Robert Morawski

Ile odliczać?

Krótki tytuł tego felietonu jest pułapką, ponieważ nie zachęca do zgłębienia problemu, który od dłuższego czasu nęka inwestorów otrzymujących dywidendę z zagranicy. Ile można odliczyć z podatku od dywidendy zapłaconego za granicą, jeśli umowa o unikaniu podwójnego przewiduje stawkę niższą niż faktycznie zastosowana w kraju źródła wypłaty? To jest pytanie, którym się dziś zajmę i sami przyznacie, że nie nadaje się ono na tytuł…

Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych

Jak co roku staramy się przybliżyć naszym czytelnikom meandry rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

O kotkach i myszach, czyli w obronie podatku Belki

Napisałem jakiś czas temu, że przesądzone wydaje się zrealizowanie obietnicy zniesienia lub ograniczenia podatku Belki, jednak zdając sobie sprawę, że nie każdy zgłaszający taki postulat wie dokładnie, o co chodzi, postanowiłem odnieść się do pewnych argumentów, które już padają u progu zmaterializowania się odpowiednich przepisów. Czy są to argumenty rzeczowe?

Dobrze, że mamy sądy

Od czasu do czasu pastwię się nad instytucją indywidualnej interpretacji podatkowej. Do tej pory podkreślałem zwykle, jak mało merytoryczne bywają pisma dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dziś pozwolę sobie pokazać, że oprócz tego, że są mało merytoryczne, to jeszcze pisane z tezą. Jaką? Zwykle taką: nie, bo nie!

Co z tymi PIT-ami?

Przyznaję, że już tak nie śledzę zmian w przepisach podatkowych jak dawniej. Sprawia to, że nie ze wszystkim jestem na bieżąco, ale stan ten ma też pewne zalety – z dystansem patrzę na to, co się dzieje. Mniej się tym fascynuję, słabiej ekscytuję. Czasem do pewnych rzeczy wracam po miesiącach, także dlatego, że nie mam już siły. Po prostu ręce opadają…

Trzy razy zet

Zmiany prawa podatkowego od wielu lat odbywają się w Polsce według tego samego schematu. Źle przygotowana legislacja, pozorne konsultacje, a później zastanawianie się, czy nowelizacja nie poszła w złym kierunku.

Podatkowa rewolucja w funduszach

Z początkiem nowego roku wchodzi w życie długo oczekiwana zmiana w przepisach podatkowych, która pozwala inwestorom indywidualnym na wspólne rozliczanie dochodów czy strat z odpłatnego zbycia i realizacji instrumentów finansowych z dochodami lub stratami uzyskanymi z tytułu umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Czy OIPE coś zmieni?

W moim wieku przygotowanie się do zadanego tematu jest trudne. Wiadomo – nowinki są dobre dla młodych, a zmiany w przepisach prawa czy innych regulacjach zniechęcają mnie tak samo jak kolejna aktualizacja głupiej aplikacji w telefonie.

Blisko podatkowego prezentu

Wydaje się, że jesteśmy bliżej niż dalej małej rewolucji w opodatkowaniu dochodów z kapitałów pieniężnych. Zapewne nie będzie to jakiś kluczowy temat polityczny, więcej jest bowiem spraw trudnych i trudniejszych, o randze ogólnopaństwowej, ale chyba pierwszy raz od wielu lat politycy opcji liberalnych zdecydują się wreszcie na decyzję w tej sprawie.

Obraz po walce

Wybory już za nami. Polityka rządzi się swoimi prawami, więc nie będę tu robił żadnych odniesień do programów zwycięskich i przegranych. W sumie w tej kampanii niewiele mówiło się o finansach, choć słowo pieniądze odmieniane było przez wszystkie przypadki. Co z tego, skoro najczęściej w zdaniach tak demagogicznych, że nikt do nich teraz nie będzie wracał.