Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Porozumienie Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie cięć produkcji ropy naftowej.

Publikacja: 15.05.2017 11:56

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Początek nowego tygodnia przyniósł dynamiczną zwyżkę notowań ropy naftowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano dotarła już do okolic 49 USD za baryłkę. Bezpośrednią przyczyną tak wyraźnego wzrostu były informacje o porozumieniu Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie cięcia produkcji ropy naftowej.

Przedstawiciele tych krajów, będących liderami wydobycia ropy naftowej na świecie, rozmawiali dzisiaj w Pekinie na temat przedłużenia obowiązywania limitów produkcji ropy naftowej, ustanowionych pod koniec ubiegłego roku. Rosja dołączyła wtedy do porozumienia krajów OPEC tuż po jego oficjalnym przegłosowaniu, godząc się na znaczące cięcie produkcji. Ministrowie energii obu państw, Aleksander Nowak i Khalid al-Falih, dziś ogłosili decyzję o przedłużeniu porozumienia o 9 miesięcy, do końca marca 2018 r.

Tak konkretna deklaracja ze strony Rosji i Arabii Saudyjskiej było zaskoczeniem, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach przedstawiciele Rosji byli dość ostrożni w formułowaniu jakichkolwiek konkretnych obietnic dotyczących dalszej współpracy z OPEC. Co więcej, nie spodziewano się tego typu wiadomości tak wcześnie – inwestorzy oczekiwali ich dopiero po oficjalnym spotkaniu kartelu, zaplanowanym na 25 maja.

W rezultacie, obecnie na rynku ropy naftowej widać siłę strony popytowej, a to sprawia, że w krótkoterminowej perspektywie możliwe jest dotarcie cen tego surowca do psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę. Tymczasem perspektywa średnioterminowa wciąż pozostaje spadkowa lub co najwyżej konsolidacyjna ze względu na presję podaży na ceny ropy naftowej, wynikającą z dużej jej produkcji w Stanach Zjednoczonych.

PLATYNA

Prognozy znaczącego spadku deficytu na rynku platyny.

Ostatnie sesje na rynku platyny były okresem wzrostu notowań tego surowca. Zwyżka ta wynikała jednak w dużej mierze z sytuacji technicznej na wykresie platyny, bowiem na początku maja cena tego kruszcu dynamicznie tąpnęła, docierając do technicznego wsparcia w okolicach 890 USD za uncję, wyznaczonego przez minimum z grudnia ub.r.

Tymczasem w długoterminowej perspektywie na rynku platyny mamy do czynienia wciąż z wyraźnym trendem spadkowym. Co więcej, sprzedającym sprzyjają także informacje dotyczące fundamentów tego rynku, które dzisiaj przedstawiła World Platinum Investment Council (WPIC). Według tej instytucji, w 2017 r. deficyt na rynku platyny ma się istotnie zmniejszyć, głównie za sprawą spadku popytu na platynę aż o 6% w ujęciu rdr przy jednoczesnym spadku podaży o zaledwie 2% rdr. W rezultacie, w bieżącym roku deficyt na rynku platyny ma wynieść 65 tys. uncji wobec ubiegłorocznych 360 tys. uncji.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce
Co dalej z cenami kakao?