Krakowska firma podpisała umowę licencyjną z Berlin-Chemie Menarini, spółką włoskiej Grupy Menarini, dotyczącej cząsteczki SEL24, znajdującego się w badaniach I/II fazy klinicznej w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej. Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na tę informację. Popyt na akcje jest tak duży, że notowania zostały zawieszone, a teoretyczny kurs otwarcia wynosi 75 zł. W poniedziałek na zamknięciu akcje spółki kosztowały 45,3 zł.

Zgodnie z postanowieniami umowy, Selvita przyzna Grupie Menarini wyłączne prawo do dalszych badań, rozwoju, wytwarzania oraz komercjalizacji związku SEL24 na terenie całego świata. W wyniku podpisanej umowy, Selvita otrzyma od Grupy Menarini płatność wstępną w wysokości 4,8 mln euro (20,3 mln zł) składającą się z opłaty licencyjnej i refundacji kosztów badań klinicznych dotychczas poniesionych. Spółka jest też upoważniona do otrzymywania płatności za osiągnięcie kamieni milowych w rozwoju leku oraz tantiem z przyszłej sprzedaży potencjalnego leku. Firmy będą również dalej prowadzić wspólne badania laboratoryjne nad SEL24.

- Ta współpraca jest kluczowa z naszego punktu widzenia, bowiem o kolejny krok przybliża nas do celu jakim jest zapewnienie nowej opcji terapeutycznej pacjentom na całym świecie chorującym na ostrą białaczkę szpikową.  Menarini od wielu lat pracuje nad przełomowymi terapiami dla pacjentów walczących z najgroźniejszymi chorobami, w tym również w obszarze onkologii, co daje nam pewność, że potencjał związku SEL24 zostanie przez naszego partnera w pełni wykorzystany - mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity.  - Umowa z globalnym partnerem, prowadzącym prace rozwojowe i sprzedaż leków na całym świecie jest również znaczącym sukcesem komercyjnym i elementem realizacji obietnic jakie złożyliśmy naszym inwestorom i akcjonariuszom w czasie emisji publicznej  - dodaje.

- Jesteśmy pod wrażeniem bardzo wysokiego poziomu wiedzy merytorycznej i know-how Selvity. Jestem pewien że współpraca pomiędzy naszymi firmami nad związkiem SEL24 będzie miała ogromne znaczenie dla pacjentów onkologicznych – mówi z kolei Reinhard Uppenkamp, prezes Berlin Chemie-Menarini.