Plan spółki zakłada sprzedaż do 1,5 mln nowych i do 4,4 mln istniejących akcji. W pierwszej kolejności będą przydzielane papiery nowej emisji. Stelmet oczekuje, że wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą od 50 do 60 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na akwizycje innych firm produkcyjnych lub dystrybucyjnych, polskich lub zagranicznych.

Jeśli w ciągu 12 miesięcy od zakończenia oferty Stelmet nie wyda środków pozyskanych z emisji na przejęcia, lub wyda je częściowo, pozostałe środki przeznaczone zostaną na spłatę części kredytu inwestycyjnego na budowę nowego zakładu w Grudziądzu zaciągniętego przez spółkę zależną MrGarden. Priorytetowym celem wykorzystania środków z emisji akcji są jednak akwizycje innych podmiotów.

- Naszym celem jest umocnienie pozycji wiodącego, pionowo zintegrowanego producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej w Europie. Planujemy to osiągnąć poprzez dalszy wzrost sprzedaży produktów, wspierany nowymi mocami produkcyjnymi i optymalizacją operacyjną w ramach Grupy. Nasza historia pokazuje, że potrafimy rozwijać się zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia. W 2014 r. przejęliśmy jednego z dwóch największych producentów i dystrybutorów drewnianej architektury ogrodowej w Wielkiej Brytanii – Grange Fencing. Akwizycja ta umożliwiła grupie Stelmet ekspansję na rynku brytyjskim oraz pozwoliła na umocnienie pozycji wiodącego podmiotu w segmencie drewnianej architektury ogrodowej na całym rynku europejskim. Ponadto obecnie kończymy budowę nowego zakładu w Grudziądzu, który będzie najnowocześniejszym zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej w Europie i istotnie zwiększy moce produkcyjne Grupy – wyjaśnił Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu.

Oferta skierowana jest do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce, a także do wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych w ramach oferty prywatnej (private placement). Przewiduje się, że inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie do 10% akcji oferowanych. Przy założeniu, że wszystkie akcje oferowane w ramach oferty publicznej (akcje nowej emisji oraz akcje sprzedawane przez dotychczasowego akcjonariusza) zostaną objęte przez nowych inwestorów, będą oni łącznie posiadać 20 proc. udział w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki i dysponować łącznie 20 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Cena akcji oferowanych zostanie ustalona w drodze budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych i opublikowana najpóźniej 12 października br. (do godz. 9:00) wraz z informacją o ostatecznej liczbie oferowanych akcji.  Zgodnie z przewidywanym harmonogramem oferty publicznej, akcje i prawa do akcji Spółki zadebiutują na GPW około 25 października br.