Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 20.07.2016 11:07

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Foto: DM BOŚ

ROPA NAFTOWA

Spadek produkcji ropy naftowej w Libii.

Wtorkowa sesja na rynku ropy naftowej upłynęła pod znakiem spadków, które były kontynuacją zniżki z poniedziałku. Notowania ropy naftowej WTI zeszły tym samym poniżej poziomu 46 USD za baryłkę, co otworzyło im drogę do dalszego osuwania się w dół.

Dane, które wczoraj pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, okazały się praktycznie neutralne dla notowań ropy naftowej. Swój cotygodniowy raport na temat zmiany zapasów paliw w USA przedstawił Amerykański Instytut Paliw (API). Instytucja ta oszacowała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w tym kraju spadły o 2,3 mln baryłek. Jest to szacunek bliski rynkowym oczekiwaniom, zakładającym spadek zapasów o 2,1 mln baryłek. Inwestorzy czekają jednak na potwierdzenie tych danych w dzisiejszym analogicznym raporcie amerykańskiego Departamentu Energii. Jeśli departament, którego wyliczenia bazują na większej ilości danych, również poinformuje o spadku zapasów ropy w USA, to będzie już to dziewiąta tygodniowa zniżka z kolei.

W tle wydarzeń w USA rozgrywa się walka Libii o utrzymanie przychodów budżetowych z eksportu ropy naftowej. Nie jest to dla tego kraju proste zadanie, ponieważ niestabilność polityczna i liczne protesty zakłócają wydobycie i sprzedaż tego surowca za granicę. W ostatnich dniach doszło do zamknięcia terminalu eksportowego w porcie Hariga na wschodzie Libii właśnie ze względu na protest dotyczący płac pracowników. W rezultacie, wczoraj wstrzymane zostało wydobycie ropy na polu naftowym Sarir, odpowiadającym za produkcję 100 tys. baryłek ropy dziennie. Obecnie produkcja ropy naftowej w tym kraju oscyluje w okolicach 300-400 tys. baryłek dziennie, co stanowi niewielką część produkcji sprzed tzw. arabskiej wiosny w 2011 r., kiedy to wynosiła ona 1,6 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

PSZENICA

Cena pszenicy w USA blisko tegorocznych minimów.

Ostatnie kilka dni na rynku pszenicy były okresem ponownego osuwania się notowań tego zboża w dół. W rezultacie, cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych wczoraj zeszła poniżej 4,2 USD za buszel, zbliżając się tym samym do tegorocznego minimum wynoszącego 4,15 USD za buszel, a wyznaczonego podczas sesji 5 lipca. Dzisiaj rano notowania pszenicy delikatnie odbijają się w górę, ale wciąż poruszają się w okolicach 4,2 USD za buszel.

Presja spadkowa na notowaniach pszenicy utrzymuje się ze względu na sytuację fundamentalną na tym rynku. Globalna podaż pszenicy jest bardzo duża – warunki uprawy w Stanach Zjednoczonych są bardzo dobre, a tegoroczne zbiory w rejonie Morza Czarnego są obfite. Również produkcja pszenicy w Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie spora, nawet pomimo wcześniejszych obaw związanych z gwałtownymi ulewami i powodziami we Francji i Niemczech – krajów, będących dwoma kluczowymi producentami tego zboża w UE. Wczoraj francuska firma Agritel oszacowała, że tegoroczne zbiory pszenicy w Niemczech wyniosą 26,03 mln ton, co oznacza spadek o 1,9% w porównaniu do ubiegłego roku – jednak i tak jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wcześniejsze trudne warunki pogodowe na terenach uprawy pszenicy w tym kraju.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Komentarze
Przecena wyhamowała
Komentarze
Rentowności dalej rosną
Komentarze
Stopy w Polsce bez zmian, pomimo najniższej inflacji od 2019 roku
Komentarze
Niższa inflacja zmniejszy dochody
Komentarze
Co z obniżkami stóp procentowych w Polsce przy inflacji poniżej celu?