Nerwowy krajobraz

Wynik czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii był dużym zaskoczeniem dla inwestorów na globalnych rynkach finansowych. Decyzja brytyjskiego społeczeństwa o opuszczeniu Unii Europejskiej wywołała także dramatyczne zmiany cen na rynkach surowcowych.

Publikacja: 25.06.2016 06:00

Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI

Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI

Foto: Archiwum

Mocno tąpnęły notowania surowców energetycznych oraz metali przemysłowych, co powiązane jest oczywiście ze skokowym wzrostem awersji do ryzyka na globalnych rynkach finansowych. Z kolei ceny złota i srebra poszybowały w górę – w ich przypadku zmiana notowań również była związana z mniejszym apetytem na ryzyko, który przyciągnął inwestorów do aktywów uznawanych za „bezpieczne przystanie".

Z oczywistych względów Brexit w najmniejszym stopniu wpłynął na ceny towarów rolnych – aczkolwiek i tu zdarzyły się wyjątki. Ewidentne powiązanie z tym wydarzeniem widać na rynku kakao, za sprawą sytuacji na rynkach walutowych. Gwałtowny spadek notowań brytyjskiego funta oraz skokowy wzrost wartości amerykańskiego dolara sprawiły, że notowania kakao w Wielkiej Brytanii wzrosły, natomiast jego ceny w Stanach Zjednoczonych skierowały się w dół.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Komentarze
Przecena wyhamowała
Komentarze
Rentowności dalej rosną
Komentarze
Stopy w Polsce bez zmian, pomimo najniższej inflacji od 2019 roku
Komentarze
Niższa inflacja zmniejszy dochody
Komentarze
Co z obniżkami stóp procentowych w Polsce przy inflacji poniżej celu?