#WykresDnia: Kosmiczne ceny niklu

Nikiel wzrósł na krótko powyżej 100 000 USD za tonę na Londyńskiej Giełdzie Metali w wyniku krótkiego sprzedaży, która uwikłała duży chiński bank i zachęciła do zmiany reguł na jednej z największych giełd towarowych na świecie.

Publikacja: 08.03.2022 09:25

#WykresDnia: Kosmiczne ceny niklu

Foto: Andrey Rudakov

parkiet.com

Ceny niklu w Londynie odnotowały w poniedziałek rekordowy wzrost w związku z rosnącymi obawami, że produkcja w Rosji zostanie zakłócona w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę. Zgodnie z danymi Bloomberga, trzymiesięczny kontrakt na nikiel podskoczył o 90 proc., powyżej 55 000 USD za tonę metryczną na Londyńskiej Giełdzie Metali. Oznacza to nowy rekord wszech czasów, a skok o ponad 26 000 USD oznaczał największy jednodniowy wzrost w historii.

Metal, stosowany w akumulatorach ze stali nierdzewnej i pojazdów elektrycznych wzrósł aż o 111 proc. do 101 365 USD za tonę po tym, jak dzień wcześniej notowania wzrosły o 66 proc. Zyski wzrosły o 74 proc. do 83 500 USD za tonę od godziny 15:10. w Szanghaju.

Posiadacze znacznych krótkich pozycji na LME zmuszeni są do pokrycia się w czasie niskiej płynności.

– To szaleństwo – nie odzwierciedla żadnych podstaw branży – powiedział Jiang Hang, szef ds. handlu w Yonggang Resources Co. – System handlu LME jest poza kontrolą i wymaga interwencji, w przeciwnym razie zaraza może przenieść się na inne metale – powiedział.

Pod koniec sesji LME zdecydowało się zezwolić handlowcom na odroczenie zobowiązań dostawy wszystkich swoich głównych kontraktów – w tym niklu – co jest niezwykłą zmianą jak na 145-letnią instytucję, która zachwala się jako „rynek ostatniej szansy” dla metali. LME dało również China Construction Bank Corp. dodatkowy czas na zapłacenie setek milionów dolarów wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, które były płatne w poniedziałek, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Ograniczone dostawy niklu miały miejsce jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, która zaostrzyła obawy przed rozległymi niedoborami surowców. Wyższe ceny niklu, jeśli się utrzymają, grożą wzrostem kosztów baterii do pojazdów elektrycznych i komplikują transformację energetyczną. Rosja produkuje 17 proc. światowego niklu najwyższej jakości.

– Wiemy, że rynki mają tendencję do przesadnego reagowania, czasami przesadzają – powiedział Gavin Wendt, analityk w firmie konsultingowej Mine Life Pty w Sydney. – Ale w tym przypadku, przy niepewności wojny, trudno mówić o przecenieniu towaru.

Nieodebrane płatności z CCBI Global Markets – spółki China Construction Bank – niekoniecznie są wskaźnikiem jakichkolwiek problemów w firmie macierzystej, która jest jednym z największych chińskich banków. Jest to bardziej prawdopodobne z powodu niepowodzenia jednego z klientów z branży metalowej spółki zależnej, który nie dokonał płatności depozytów zabezpieczających, według jednej z osób zaznajomionych z tą sprawą.

CCBI Global jest brokerem na otwartym parkiecie LME.

Według US Geological Survey, Rosja jest trzecim co do wielkości producentem niklu na świecie, z około dwiema trzecimi światowej produkcji niklu wykorzystywanego do produkcji stali nierdzewnej. Nikiel ma również kluczowe znaczenie na rozwijającym się rynku akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych.

Nikiel, wraz z cenami ropy, pszenicy, gazu ziemnego i innych towarów, poszybował w górę po ataku Rosji na Ukrainę prawie dwa tygodnie temu, a akcja wojskowa spowodowała sankcje przeciwko Rosji ze strony USA i jej zachodnich sojuszników.

Nie ogłoszono sankcji wobec rosyjskiego kompleksu towarowego, ale podobno USA i ich sojusznicy prowadzili rozmowy o ograniczeniu eksportu ropy. To zwiększyło obawy dotyczące potencjalnych ograniczeń na inne towary pochodzące z Rosji.

Rosyjska firma Norylsk Nickel wyprodukowała najwięcej niklu ze wszystkich firm na świecie w czwartym kwartale 2021 r., wytwarzając 62 736 ton, poinformował S&P Global Market Intelligence, powołując się na firmę Panjiva zajmującą się danymi o handlu.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty