Szczególnie mocno powinien rosnąć transport kruszyw i materiałów budowlanych oraz transport intermodalny (najczęściej dotyczy kontenerów). – W tym pierwszym przypadku wzrost wynikać będzie przede wszystkim z dużego zapotrzebowania na surowce wykorzystywane przy realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, czyli budowie dróg i linii kolejowych, choć trudno raczej będzie powtórzyć wyniki z tamtego roku. Przez trzy kwartały 2018 r. (danych za IV kwartał jeszcze nie publikowaliśmy) ten wzrost według masy przewiezionych ładunków wyniósł 23,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2017 r. – informuje Krzysztof Losz, rzecznik prasowy PKP Cargo. Zauważa, że w tym segmencie jeszcze wyższy wzrost zanotowano pod względem tzw. pracy przewozowej, gdyż sięgnął 28 proc.

Według PKP Cargo przewozy intermodalne będą z kolei mocno rosły z powodu coraz większego udziału kolei w transporcie kontenerów z i do portów morskich oraz z racji zwiększającej się systematycznie liczby pociągów kursujących na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli w relacjach Chiny–Europa. Po trzech kwartałach w tym segmencie zanotowano wzrost o 18,3 proc. pod względem przewiezionej masy i aż o 24,7 proc. według pracy przewozowej. – Liczymy na utrzymanie się tej tendencji w 2019 r. – mówi Losz.

PKP Cargo w najbliższych pięciu latach chce zostać największym przewoźnikiem kolejowym na obszarze Trójmorza. W tym czasie na polskim rynku zamierza osiągnąć 65-proc. udział pod względem pracy przewozowej. Dla porównania z ostatnich danych wynika, że w okresie styczeń–wrzesień udział ten wynosił 48,1 proc.

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/pkp_cargo