- Warto naszym zdaniem zwrócić uwagę na kilka pozytywnych czynników, których beneficjentami jest obecnie polski przemysł. W dwóch ostatnich miesiącach wyraźnie wzrósł wskaźnik PPI dla polskiego przemysłu, co wynika naszym zdaniem z osłabienia złotego do euro i dolara (wyższe ceny sprzedaży dla eksporterów). Spółki przemysłowe w II kwartale br. skorzystają z niskiej ubiegłorocznej bazy rezultatów. Warto przypomnieć, że w II kwartale 2017 r. aż 56 proc. spółek pogorszyło rok do roku rezultaty i praktycznie żadna nie zaskoczyła pozytywnie względem prognoz (pierwszy okres osłabienia wyników) - argumentują analitycy.

Oczekują, że w II kwartale dodatnią dynamikę rezultatów pokażą Amica (zarząd bardziej pewny rezultatów w II kwartale po wynikach I kwartału), Alumetal (wysokie marże na głównych produktach w kwietniu i maju), Famur (wzrost cenników oraz wyższy realizowany backclog), Cognor (sprzyjające spready na głównych wyrobach stalowych) oraz Tarczyński (wzrost wyników po udanej restrukturyzacji i optymalizacji portfela produktów).

Zalecają ostrożne podejście do Grupy Kęty z uwagi na publikację szacunkowych wyników za II kwartał. Ich zdaniem dynamiczne zmiany cen aluminium na rynku mogą mieć negatywny wynik na główne segmenty w krótkim terminie, dlatego oczekiwalibyśmy spadkowych / porównywalnych wyników w II kwartale br.

Zwracają uwagę, że osłabienie złotego do dolara pozytywnie przekłada się na KGHM i JSW. - O ile jesteśmy pozytywni na obie spółki, to naszym zdaniem obecnie większe pole do pozytywnych zaskoczeń ma JSW (rosnące globalne wykorzystanie mocy w hutach, spadające zapasy stali w Chinach, spadające zapasy koksu w chińskich portach, brak ryzyka strajku po porozumieniu płacowym ze związkami). W krótkim terminie ryzykiem dla KGHM jest rekordowa liczba otwartych pozycji przez inwestorów spekulacyjnych na miedzi (70 tys. sztuk). Jeżeli strajk w Escondida nie doszedłby do skutku, to zamykanie pozycji spowodowałoby spadki cen metalu - uważają eksperci.