Mohieddine „Dino" Kronfol: Inwestorzy nie powinni wierzyć w stereotypy

WYWIAD | Mohieddine „Dino" Kronfol - z dyrektorem inwestycyjnym ds. globalnych papierów sukuk i długu z regionu MENA (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej) w Franklin Templeton Investments (ME) rozmawia Hubert Kozieł

Publikacja: 08.12.2019 15:21

Mohieddine „Dino" Kronfol

Mohieddine „Dino" Kronfol

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zajmuje się pan głównie bliskowschodnimi obligacjami. W portfelu ma pan aktywa warte około 2 mld dol. Dla wielu inwestorów w Polsce bliskowschodnie obligacje, a także obligacje islamskie sukuk są totalną egzotyką. Dlaczego więc warto się nimi interesować?

Dlatego że nie powinno się już ich uważać za egzotykę. Stają się czymś bardzo mainstreamowym. Zarówno obligacje sukuk, jak i obligacje państw GCC (Rady Współpracy Zatoki Perskiej, do której należą: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i ZEA) od dawna wchodzą w skład bardzo ważnych, międzynarodowych indeksów obligacji. Trzy lata temu wszystkie papiery sukuk znalazły się w indeksach JPMorgana, a w tym roku obligacje krajów GCC zostały włączone do indeksu rynków wschodzących JPMorgana. Na koniec tego roku obligacje GCC będą reprezentowały 20 proc. indeksu JPMorgana obligacji z rankingami klasy inwestycyjnej z rynków wschodzących. To bardzo znaczący odsetek. Inwestorzy nie powinni więc postrzegać ich jako egzotycznej alokacji, ale jako jedną z głównych alokacji na rynkach wschodzących. Rynki wschodzące doświadczyły zaś w ostatnich 20 latach najbardziej znaczącego rozwoju na świecie. Stanowią obecnie 20 proc. globalnego rynku długu i 20 proc. globalnego rynku akcji. Kraje GCC są natomiast bardzo ważnym komponentem rynków wschodzących. Komponentem o wysokiej jakości.

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?