Lokaty

Przelew na zły lub zamknięty rachunek. Jak anulować

Przelew zrobiony. Zatwierdzony. Okazało się jednak, że nie na ten rachunek co trzeba, albo co gorsza na numer konta, który nie istnieje (bo np. wygasł). Czy należy się tym martwić? Jak wygląda procedura anulowania takich transakcji?
Foto: Bloomberg

Bank podpowie o błędzie

Wykonując transakcję poprzez bankowość elektroniczną, zwykle nie ma szansy na pomyłkę – bank na podstawie specjalnych algorytmów, które tworzą numer rachunku podpowie nam, że coś się w nim nie zgadza. Zdarzyć się jednak może sytuacja, w której konto jakie podaliśmy do przelewu naprawdę istnieje – należy tylko do kogoś innego niż zakładaliśmy.

Kiedy o złym odbiorcy przelewu dowiemy się jeszcze przed sesją rozliczeniową wychodzącą, mamy szansę anulować przelew kontaktując się z Infolinią banku.

Jeżeli jednak przelew został zrealizowany i poszedł do osoby lub firmy, którą znamy – najszybszym sposobem na odzyskanie pieniędzy będzie bezpośredni kontakt z odbiorcą przelewu i prośba o przelew zwrotny.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdy pieniądze trafią do nieznanego nam odbiorcy. W takim przypadku konieczny będzie kontakt z bankiem. To on powinien skontaktować ze sobą dwie strony transakcji w celu zwrotu pieniędzy.

Pieniądze nie wracają

Wg polskiego prawa, odbiorca środków nabywając je bezpodstawnie - powinien je zwrócić. Trafić można jednak różnie i odbiorca może nie zgodzić się na ich zwrot. W takim przypadku nie pozostaje nam nić innego jak zgłosić sprawę na policję i skierować sprawę do sądu.

Przelew na konto, którego nie ma

Zdarzyć się może, że wykonamy przelew na rachunek bankowy, który został jakiś czas temu zamknięty. Nie należy się tym faktem martwić. Nasz bank otrzyma informację, że wskazany rachunek nie działa i pieniądze mniej więcej w ciągu dwóch dni powinny wrócić na konto, z którego zlecono przelew.

Jak sobie pomóc

Wypełniając rubryki przelewów warto podawać jak najwięcej danych, np.: imię, nazwisko, adres odbiorcy przelewu, a w tytule m.in. informację za co wnosimy przelew/ nr. umowy. Łatwiej dzięki temu reklamować niewłaściwą transakcję i odzyskać pieniądze.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły