Alarmujący wzrost zadłużenia na świecie

Dług korporacyjny wzrośnie w tym roku do 9,3 bln USD. Ponadto MFW szacuje, że dług publiczny stanowi obecnie ponad 100 proc. globalnego PKB.

Publikacja: 14.07.2020 05:10

Alarmujący wzrost zadłużenia na świecie

Foto: Bloomberg

Pandemia koronawirusa spowodowała, że firmy na całym świecie zadłużą się w tym roku na 1 bln USD. Jednak skłonność do zadłużania mają nie tylko przedsiębiorstwa, lecz całe państwa, co niepokoi międzynarodowe instytucje.

Firmy korzystają z długu

W tym roku czeka nas bezprecedensowy skok zadłużenia korporacyjnego. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Janus Henderson, dług korporacyjny wzrośnie w tym roku o 12 proc., czyli 1 bln USD, do około 9,3 bln USD.

To kolejny rok z rzędu, kiedy rośnie dług firm, jednak fundamenty znacznie się zmieniły. W ubiegłym roku odnotowano wzrost o 8 proc., na co wpływ miała fala fuzji i przejęć. Firmy zaciągały pożyczki w celu sfinansowania transakcji. W tym roku jednak przedsiębiorstwa zostały zmuszone do zwiększenia długu, aby utrzymać się przy życiu z powodu pandemii.

– Covid-19 zmienił wszystko – powiedział Seth Meyer, menedżer portfela w firmie inwestycyjnej Janus Henderson. – Teraz chodzi o oszczędzanie kapitału i budowanie wzmocnionego bilansu – dodał.

W okresie od stycznia do maja firmy na całym świecie przy wykorzystaniu rynku obligacji pozyskały 384 mld USD. Seth Meyer dodaje, że w ostatnich tygodniach padły rekordy emisji ze strony „ryzykownych" firm. Ich obligacje dają wysoką stopę zwrotu, jednak posiadają niski rating kredytowy.

Firmy amerykańskie odpowiadają za blisko połowę światowego zadłużenia korporacyjnego z wynikiem na poziomie 3,9 bln USD. Ponadto odnotowały one najszybszy wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat ze wszystkich krajów, z wyjątkiem Szwajcarii, gdzie nastąpiła fala dużych transakcji M&A.

Niemcy zajmują drugie miejsce z zadłużeniem korporacyjnym na poziomie 762 mld USD. Nad Renem siedzibę ma jedna z najbardziej zadłużonych spółek świata, czyli Volkswagen, którego dług wynosi 192 mld USD.

Problem całych państw

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał rządy na całym świecie do ostrożności, ponieważ pożyczają coraz więcej pieniędzy, aby złagodzić skutki pandemii w swoich gospodarkach.

Według Vítora Gaspara, dyrektora Departamentu Spraw Podatkowych w MFW, i Gity Gopinath, głównej ekonomistki MFW, światowy dług publiczny stanowi obecnie ponad 100 proc. globalnego PKB i przekroczył rekordowy poziom ustanowiony pod koniec II wojny światowej.

„Konieczność dalszego wsparcia fiskalnego jest oczywista, ale rodzi to pytanie, w jaki sposób kraje mogą je finansować, nie zadłużając się" – napisali przedstawiciele MFW.

Oczekuje się, że deficyty fiskalne w tym roku prawdopodobnie będą ponadpięciokrotnie wyższe w gospodarkach rozwiniętych i ponaddwukrotnie w gospodarkach wschodzących. Rządy i firmy na całym świecie korzystają z rekordowo niskich stóp procentowych i myślą, że taki stan będzie utrzymywał się przez długi czas.

Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba