Energetyka: Program „Czyste powietrze". Ustawa o normach jakości węgla spada z obrad komisji

Usunięcie najgorszych rodzajów węgla, m.in. mułów i flotokoncentratów, z palenisk gospodarstw domowych miało być jednym z ważniejszych narzędzi rządowego programu „Czyste powietrze".

Publikacja: 11.04.2018 05:12

Energetyka: Program „Czyste powietrze". Ustawa o normach jakości węgla spada z obrad komisji

Foto: Bloomberg

Premier Morawicki wziął nawet na sztandar hasła walki ze smogiem. Tymczasem przyjęty ponad miesiąc temu pakiet regulacji o normach jakości paliw stałych (ustawa wraz z rozporządzeniami) spadły z porządku prac środowej komisji energii i Skarbu Państwa. W środę miało się odbyć pierwsze czytanie.

Rozczarowania nie kryje Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze", który już w marcowym wywiadzie dla „Rz" zapowiadał wprowadzenie do niego mechanizmów przeciwdziałających takim poślizgom.

– Punkt został zdjęty z porządku środowej komisji na wniosek Ministerstwa Energii – mówi Woźny. Tłumaczy, że resort chce przeprowadzić sprawnie proces legislacji po notyfikowaniu projektu ustawy w KE, co jest spodziewane w połowie czerwca. Przypomina przy tym, że rządowy program walki ze smogiem w pierwotnym brzmieniu zakładał przyjęcie norm już w ubiegłym roku. Od tego czasu podawano wiele terminów wejścia w życie nowych regulacji. Ostatni – wskazany przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz – mówił o końcówce I kwartału.

Ministerstwo Energii nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące powodów przesunięcia prac parlamentarnych. – Sekretariat komisji nie był w stanie podać informacji na temat planowanego terminu pierwszego czytania projektu ustawy – przyznaje Woźny.

Zdaniem Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego zdjęcie z obrad ważnej dla społeczności lokalnych i samorządów ustawy to element świadomej i konsekwentnej polityki resortu energii. – Chodzi o opóźnienie wdrożenia koniecznych norm jakości węgla. Widać, że zwycięża interes lobby górniczego, a nie ochrona zdrowia i życia ludzi – twierdzi ekspert. W jego ocenie deklaracje rządu mają się nijak do rzeczywistości.

Podobne komentarze słychać od samorządowców, którzy z nadzieją słuchali premiera Morawieckiego i styczniowych zapowiedzi jego pełnomocnika ds. walki ze smogiem. – Dziś mamy wrażenie, że ktoś gra na czas. Walka ze smogiem, która miała być priorytetem, przestaje nim być. Bo przyczyn problemu nie rozwiązuje się w pierwszej kolejności – zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Postuluje jak najszybsze podjęcie debaty na temat norm jakości dla paliw stałych. – Jeśli nie podejmiemy tego tematu teraz, czyli w okresie od kwietnia do czerwca, kiedy dokonuje się zakupów paliwa na sezon grzewczy, to kolejna zima będzie stracona – przestrzega. aWK

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie