Rośnie popyt na hipoteki

Luty, po niezłym styczniu, okazał się jeszcze lepszym miesiącem pod względem popytu na kredyty mieszkaniowe.

Publikacja: 08.03.2018 11:29

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniosła +13,4 proc. w lutym 2018 r. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to, że w lutym, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 13,4 proc. niż rok wcześniej. Lutowy wzrost jest wyższy niż w styczniu (wyniósł 7,4 proc.).

- W lutym tego roku, po bardzo dobrej końcówce roku 2017 (+33,7 proc.), na co niewątpliwie wpływ miało wygaszanie programu MdM, zaobserwowaliśmy obniżenie wartości Indeksu. Należy pamiętać jednak, że miesiące zimowe są najsłabszymi pod względem aktywności kredytowej miesiącami roku - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Należy również pamiętać o wysokiej bazie porównawczej – w całym 2017 r. indeks popytu na hipoteki urósł o 14,2 proc., a początek roku był szczególnie udany w styczniu indeks urósł aż o 42 proc., w lutym o 7 proc. Sprzedaż nowych kredytów hipotecznych w całym 2017 r. wyniosła 46,5 mld zł, czyli urosła o 11,1 proc. Udzielono 204,4 tys. takich kredytów, o 5 proc.

W ubiegłym miesiącu łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 34,36 tys. osób w porównaniu do 32,84 tys. rok wcześniej (o 4,6 proc. więcej). Średni wiek osoby wnioskującej o kredyt w lutym 2018 r. wynosił 33 lata.

- Nadal rośnie średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego i w lutym 2018 r. wyniosła już 243,29 tys. zł. Jest to o 8,4 proc. więcej niż w lutym ubiegłego roku. Zjawisko wnioskowania o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych może mieć swoje źródło w coraz bardziej widocznym wzroście cen nieruchomości oraz zakupie mieszkań o większej powierzchni – mówi Rogowski.

Jego zdaniem jednym z najistotniejszych negatywnych czynników, który może wpływać na liczbę udzielanych przez banki kredytów mieszkaniowych w 2018 r., jest już praktyczne zakończenie programu MdM. - Czynnikiem pozytywnym powinien być dalszy wzrost dochodów gospodarstw domowych w 2018 r., co przy rekordowo niskim obecnie poziomie stóp procentowych zwiększa zdolność kredytową. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obecny poziom stóp procentowych może w najbliższych latach mieć trend wzrostowy, generując wzrost ryzyka dla kredytów mieszkaniowych złotowych, udzielanych na zmienną stopę procentową - wyjaśnia prof. Rogowski z BIK. Jednak podwyżki stóp procentowych ostatnio oddalają się – w tym tygodniu Adam Glapiński, przewodniczący RPP i prezes NBP, zapowiedział, że być może nie będzie ich nawet aż do 2020 r.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa