DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 9 kwietnia - cisza przed burzą

Wzrost zmienności na rynkach jest oczekiwany w środę i czwartek w kontekście odczytu inflacji CPI z USA, ale i też decyzji banków centralnych (jutro RBNZ i BOC, a w czwartek ECB).

Publikacja: 09.04.2024 11:22

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

W środę poza amerykańską inflacją mamy też zapiski z ostatniego posiedzenia FED, ale mogą być one mniej istotne w kontekście ostatnich bardziej "jastrzębich" komentarzy ze strony członków FED (niewykluczających możliwości zupełnego braku obniżek w USA w tym roku!).

We wtorek rano zmienność na rynku FX jest niska. Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji pozostają ponad kluczowym poziomem 4,35 proc., co może dalej faworyzować dolara - zwłaszcza w kontekście jutrzejszej inflacji CPI z USA, która może zaskoczyć odczytem wyższym od oczekiwań ekonomistów. Dzisiaj w nocy w japońskim parlamencie przemawiał szef BOJ - prezes Ueda dał do zrozumienia, że dalszy wzrost płac może wymusić kolejną podwyżkę stóp procentowych, chociaż raczej nie dojdzie do niej prędko (przyznał, że stopy procentowe pozostaną niskie, a polityka dalej będzie akomodacyjna). W efekcie jen nadal jest słaby i scenariusz wybicia rejonu 152 na USDJPY wciąż jest możliwy w najbliższych dniach. W temacie geopolityki warto zwrócić uwagę na słowa premiera Izraela, który przyznał, że została wyznaczona data operacji militarnej w Rafah w południowej części Strefy Gazy. To może sugerować, że wycofanie się wojsk Izraela z tego rejonu w weekend, wcale nie musi oznaczać deeskalacji sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Ciekawe jest jednak to, że amerykański Departament Stanu stwierdził, że nic mu nie wiadomo o planach działań Izraela w Rafah. Jeżeli ryzyko geopolityczne nadal pozostanie wysokie, to może to argumentować utrzymywanie się cen ropy naftowej na wysokich poziomach. Tymczasem ten wątek ma duże znaczenie dla perspektyw inflacji.

Dzisiaj w kalendarzu makro nie ma ważnych publikacji. 

EURUSD - przed większym spadkiem?

W czwartek poznamy komunikat Europejskiego Banku Centralnego - szanse na cięcie stóp już teraz są niskie (zaledwie 6 proc.), ale rynek daje blisko 90 proc. szans na taki scenariusz w czerwcu i teraz inwestorzy będą zwracać uwagę na każde "gołębie" akcenty w komunikacie, oraz to, co powie Christine Lagarde na konferencji prasowej. Te oczekiwania powinny prowadzić do przeceny euro. 

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Niemniej dla EURUSD kluczowa będzie inflacja CPI z USA, którą poznamy jutro. Wyższy odczyt od spodziewanego przez ekonomistów może dać mocny impuls do zwyżek rentowności amerykańskich obligacji i kolejnej fali umocnienia dolara. Tym samym wybicie widocznej linii spadkowej trendu na EURUSD przy 1,0875 może być trudne i raczej szybko zejdziemy poniżej psychologicznego poziomu 1,08.

  Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 10 maja - dolar będzie dalej słabł?
Waluty
Złoty umacnia się po decyzji RPP
Waluty
Złoty wyraźnie zyskuje po decyzji RPP
Waluty
Stopy procentowe bez zmian. NBP najbardziej stabilny w Europie?
Waluty
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?
Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 9 maja - Bank Anglii w centrum uwagi