Złoty dostał wigoru

We wtorek emocje na rynku walutowym zagwarantowały odczyty przemysłowych indeksów PMI dla najważniejszych gospodarek świata.

Publikacja: 02.01.2018 15:29

Złoty dostał wigoru

Foto: Bloomberg

Doszło do kilku pozytywnych zaskoczeń. Pierwszą z nich był wzrost wskaźnika PMI dla Chin, co oddala perspektywę spowolnienia jednej z największych gospodarek świata. Pozytywnie wypadły też odczyty dla europejskich krajów w tym Francji, Niemiec i całej strefy euro. W gronie rosnących gospodarek znalazła się także Polska z odczytem na poziomie 55 pkt. Tak dobrze nie było od 34 miesięcy. Wysoki poziom wskaźnika PMI jest wynikiem rosnącej produkcji, co sugeruje, że tempo wzrostu gospodarczego może przekroczyć 5,0% r/r w IV kw. 2017 r.

W odpowiedzi na opublikowane dane, notowania złotego umocniły się względem dolara o 0,79% do 3,45 zł.

Na chwilę obecną trudno oczekiwać zmiany tej tendencji ze względu na jastrzębią postawę amerykańskiego Fedu oraz uchwaloną ustawę podatkową. Tym samym w najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszego raju złotego, co w konsekwencji oznaczałoby test 3,40 zł. Bardzo dobre perspektywy złotego wyglądają również w relacji do euro. Ma to związek z działaniem EBC, który już kilka miesięcy temu rozpoczął normalizację polityki pieniężnej i prawdopodobnie szybciej będzie podwyższał stopy niż RPP. W takiej sytuacji inwestorzy za jedno euro mogą płacić 4,14, a nawet 4,10 w perspektywie 1-2 miesięcy. Trend aprecjacji złotego nasilić się po publikacji drugiej serii indeksów PMI. Tym razem inwestorzy zapoznają się z sytuacją w sektorze usług.

Krzysztof Wańczyk

Analityk Inwestycyjny

Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 24 maja - czy uderzy risk-off?
Waluty
SEC zatwierdza ETFy na Ethereum
Waluty
Kurs złotego niewrażliwy na dane gospodarcze
Waluty
Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Waluty
DM BOŚ; Sytuacja na rynkach 23 maja - coraz mniej wiary w FED...
Waluty
Kurs złotego odczuł umocnienie dolara