W branży IT ochłodzenie, ale nie kryzys

Wydatki na oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, mimo trudnego otoczenia gospodarczego, rozkręcą rynek IT. Oczekiwania analityków przebijają wcześniejsze prognozy.

Publikacja: 26.06.2023 21:00

W branży IT ochłodzenie, ale nie kryzys

Foto: Adobe Stock

Branża ICT (teleinformatyczna) pozostaje na razie odporna na niepewność gospodarczą, choć nie brakuje oznak braku stabilności. We znaki daje się spadek zapotrzebowania na realizację projektów IT. Grzegorz Rudno-Rudziński, managing partner w Unity Group, przyznaje, że widać ochłodzenie, a ponieważ kryzysy docierają nad Wisłę z opóźnieniem, głębszy dołek możemy dopiero odczuć. Z tym że na świecie koniunktura w IT zaczyna się już poprawiać, a to oznacza, że rodzima branża równie dobrze może uniknąć poważniejszego załamania.

Najnowsze dane IDC wskazują, że zakupy firm w zakresie IT i rozwiązań telekomunikacyjnych w Europie będą do 2027 r. zwiększać się średnio o 5,4 proc. rocznie. A to szybsze tempo niż przewidywany wcześniej 3-proc. wzrost w br.

5,4 proc.

– o tyle rocznie do 2027 r. mają zwiększać się zakupy firm w zakresie IT i rozwiązań telekomunikacyjnych – prognozuje IDC

Korekta po pandemii

Spowolnienie gospodarcze, inflacja i wysokie stopy procentowe wpływają na wydatki na ICT. Marek Pokorski, prezes Inetum Polska, mówi wprost: I kwartał 2023 r. był dla sektora IT najgorszym na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Z drugiej strony przyzwyczajanie się firm do niepewnej sytuacji, a dodatkowo osłabianie inflacji przekładają się na bardziej optymistyczne nastroje. Eksperci sądzą, że w II połowie roku powinno skutkować to odbiciem rynku. – Nie martwię się o portfel zamówień. Rynek zbalansował się, a digitalizacja postępuje. Firmy racjonalnie podchodzące do cyfryzacji, której skutkiem ma być podniesienie efektywności ich funkcjonowania, nie rezygnują ze swoich planów. Co więcej, widząc realne efekty wcześniejszych inwestycji, rozszerzają swoje plany dotyczące wykorzystania technologii IT – mówi Marek Pokorski.

Zdaniem Lubomira Dimitrova z IDC oznaki poprawy są wyraźne. – Europejski rynek ICT pozostaje odporny nawet w okresie niestabilności i niepewności gospodarczej – przekonuje analityk.

60 proc.

przedsiębiorstw inwestujących w technologie wyraziło nimi rozczarowanie – to o 6 pkt proc. większy odsetek „niezadowolonych” niż w 2020 r.

Do hurraoptymizmu jednak daleko. Świadczyć o tym mogą ostatnie zwolnienia w branży IT nad Wisłą. Magdalena Czubaszek z Accenture podkreśla, że to konsekwencja pandemii, w trakcie której zapotrzebowanie na programistów i konsultantów było ogromne, a wzrost zatrudnienia sięgał około 25 proc. – Teraz obserwujemy korektę tego trendu – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Specjaliści mają powody do obaw

Pandemiczny boom na IT przyniósł biznesowi spory zawód. Badania firmy Gartner pokazują, że aż 60 proc. przedsiębiorstw inwestujących w technologie wyraziło rozczarowanie nimi – to o 6 pkt proc. większy odsetek „niezadowolonych” niż w 2020 r.

Analitycy z Panorama Consulting zauważają, że w ponad 40 proc. przypadków koszty wdrożenia przekroczyły budżet, a w ponad 35 proc. implementacji nowych systemów nie ukończono na czas.

81 proc.

przedsiębiorstw i instytucji – mimo fali zwolnień w branży, z którą mamy do czynienia od wielu miesięcy – doświadcza niedoboru pracowników IT.

Mimo fali zwolnień wciąż brakuje specjalistów IT

Potężnym wyzwaniem dla branży, zwłaszcza w kontekście spodziewanego odbicia rynku IT, pozostaje deficyt programistów. Choć obecnie, po fali zwolnień w branży, nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę ze skali problemu, to – jak wynika z ostatnich analiz EY – aż 81 proc. przedsiębiorstw i instytucji doświadcza niedoboru pracowników IT.

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilli, twierdzi, że rynek dostosowuje się do zmian, które są wynikiem zarówno pandemii, jak i postępującego rozwoju technologicznego, ale nie oznacza to, że nagle specjaliści IT przestaną być potrzebni. Wręcz przeciwnie. – Specjalistów nadal brakuje i będzie ich potrzeba więcej. Różnica może być jednak taka, że będzie się oczekiwało od nich większych kwalifikacji lub poruszania się w konkretnych technologiach – zauważa Rogóż.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją