Cyfrowy Polsat w tym roku nie wypłaci dywidendy

Zarząd spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza rekomenduje, aby spółka nie wypłacała w tym roku dywidendy. Taki wniosek przedłożył radzie nadzorczej, a ta go przyjęła. Kurs akcji stracił dziś ponad 6 proc.

Publikacja: 31.05.2023 17:24

Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu

Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu

Foto: materiały prasowe

Rekomendacja zarządu Cyfrowego Polsatu w sprawie tegorocznej dywidendy miała być pod koniec maja. I jest. Zarząd spółki pod kierunkiem Mirosława Błaszczyka uchwalił ostatniego dnia maja, że zarekomenduje radzie nadzorczej, aby firma w tym roku nie wypłacała dywidendy. Podano dwa powody: inwestycje w zieloną energię i zadłużenie. Jednocześnie zarząd podtrzymał politykę dywidendową przyjętą w 2021 r.

Jest już także decyzja rady nadzorczej w tej sprawie: wniosek został przyjęty. Jako że zasiada w niej główny akcjonariusz – Zygmunt Solorz – decyzja walnego zgromadzenia też jest już raczej przesądzona.

Chyba że na walnym zgromadzeniu będą inne postulaty i inwestorom uda się przekonać miliardera.  

- Zarząd spółki zdecydował nie rekomendować wypłaty dywidendy z zysku za rok 2022 z uwagi na kapitałochłonne strategiczne inwestycje realizowane przez Spółkę w ramach Strategii 2023+, ukierunkowane na kontynuację rozwoju grupy kapitałowej spółki w długim okresie zgodnie z nadrzędnym celem strategicznym, jakim jest trwały wzrost wartości spółki dla jej akcjonariuszy  - podano w komunikacie wystosowanym na giełdę.

Wg menedżmentu Cyfrowego Polsatu, zatrzymane w spółce środki posłużą w szczególności do terminowej realizacji trwających projektów polegających. Chodzi m.in. o budowę farm wiatrowych Miłosławiu, Kazimierzu Biskupim, Człuchowie oraz Przyrowie.

Farmy te z jednej strony mają uodpornić Cyfrowy Polsat na zmiany cen energii, a z drugiej zarobkowanie na sprzedaży czystej energii innym podmiotom.

- W efekcie realizacji ww. projektów na koniec roku 2024 szacowane możliwości produkcyjne energii z wiatru wyniosą ponad 430 GWh rocznie, co z jednej strony zapewni pełne zaspokojenie wewnętrznych potrzeb na energię elektryczną spółki i jej grupy kapitałowej i tym samym zniweluje ekspozycję spółki na fluktuacje cen energii, a z drugiej strony umożliwi rozpoczęcie sprzedaży czystej energii do stron trzecich - podano.

- Równolegle, podejmując decyzję o niewypłacaniu dywidendy zarząd wziął pod uwagę utrzymujący się na podwyższonym poziomie, m.in. w efekcie finansowania strategicznych inwestycji, wskaźnik zadłużenia netto spółki, jak również niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w szczególności wysoką presję inflacyjną oraz utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe przekładające się na rosnące koszty obsługi zadłużenia spółki. Jednocześnie zarząd spółki podtrzymuje politykę dywidendową przyjętą w dniu 20 grudnia 2021 roku – dodał zarząd Cyfrowego Polsatu.

Zgodnie z rekomendacją, cały ubiegłoroczny zysk netto (prawie 1,25 mld zł) ma zostać przeznaczony na kapitał zapasowy.

Giełdowi analitycy byli podzieleni. Jedni spodziewali się, że i w tym roku Cyfrowy Polsat podzieli się zyskami z inwestorami. Inni wsłuchiwali się w komentarzy Katarzyny Ostap-Tomann, odpowiedzialnej za finanse w spółce. Ostatnio nie wykluczyła wzrostu wskaźnika długu netto do EBITDA w drugiej połowie roku ponad próg pozwalający na wypłatę. 

Zastrzeżenie zarządu, że podtrzymuje politykę dywidendową mogłoby oznaczać, że w przyszłym roku spółka wyrówna inwestorom tegoroczny brak wypłaty i przekaże im 1,8 zł na akcję. 

- Zakładam, że spółka przez trzy lata nie będzie płacić dywidendy. Biorę pod uwagę, że zmieniła profil na kapitałochłonny - mówi jednak Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.   

Technologie
DataWalk rozpycha się w USA
Technologie
Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple
Technologie
Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata
Technologie
DataWalk z głęboką stratą. Ale są też dobre wieści
Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa