Duże wahania kursu Biotonu

Reformy chińskiego rządu rozbudzają apetyty chińskich spółek. Tymczasem w Warszawie inwestorzy realizują pokaźne zyski.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:13 Publikacja: 18.08.2015 06:12

Duże wahania kursu Biotonu

Foto: GG Parkiet

Na początku poniedziałkowej sesji akcje Biotonu drożały nawet o prawie 17 proc., do 12,45 zł. Kurs akcji w najwyższym momencie znajdował się o ponad 30 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia sesji (wtedy zakończyło się wezwanie chińskiego NovoTeka). W drugiej połowie minionej sesji do głosu doszli jednak sprzedający.

Kto skupuje akcje?

Oba chińskie podmioty, które starają się o względy Biotonu, chcą docelowo posiadać 33 proc. akcji spółki z GPW. Jednak specyfika obu zalotników jest odmienna.

NovoTek jest firmą farmaceutyczną z siedzibą w Hongkongu pokrywającą zasięgiem całe terytorium Chin, Hongkongu i Makau. Do grupy należy również spółka notowana na giełdzie w Chinach. Obecnie w portfolio posiada około 50 produktów, w tym siedem produktów sprzedawanych globalnie. W ofercie nie ma insuliny, dlatego trwają poszukiwania jej producenta. Najwcześniej we wtorek możemy się spodziewać informacji o pakiecie akcji, jaki kupili Chińczycy.

Drugim podmiotem, który zapowiada walkę o udziały producenta insuliny, jest CEE Equity Partners, doradca inwestycyjny China CEE Investment Co-operation Fund, który ma do zainwestowania 500 mln USD w Polsce i 15 krajach Europy Środkowo- -Wschodniej. Fundusz powołano na początku 2014 r. Fundusz inwestuje jednorazowo od 20 do 75 mln USD. Azjatycka firma zawarła niedawno warunkową umowę kupna całego pakietu akcji (11,82 proc.) od Prokomu Investments oraz 3,94 proc. od Troqueera Enterprises. Po zrealizowaniu tych umów Chińczycy będą posiadać prawie 29 proc. udziałów w Biotonie.

Zainteresowanie Biotonem nie dziwi

Od niedawna chiński rząd wprowadza reformy mające na celu zwiększenie liczby leków generycznych (tańszych odpowiedników) w całym rynku. Bioton wytwarza obecnie tańsze od insulin analogowych insuliny klasyczne, które dobrze pasują do wymogów chińskiego rządu.

Wśród analityków przyglądających się sprawie słychać głosy, że CEE Equity Partners jest graczem finansowym, który chce skorzystać na atrakcyjności Biotonu w oczach chińskich spółek z zamiarem późniejszego odsprzedania udziałów po wyższej cenie.

Inne plany wobec spółki ma NovoTek, który chce w jak największym stopniu zaangażować się w rozwój i strategię Biotonu. – Chcielibyśmy wspierać Bioton w sprzedaży oraz działaniach marketingowych na świecie. Dotyczy to zarówno insulin, jak i innych produktów. Mamy doskonale rozwiniętą sieć dystrybucji na świecie. Współpracujemy z 22 podmiotami z dziewięciu krajów na trzech kontynentach. W tym regionie jest ogromy rynek zbytu, dlatego uważamy, że z naszą pomocą, wykorzystując kanały dystrybucji, którymi dysponuje NovoTek, moglibyśmy znacznie zwiększyć sprzedaż Biotonu nie tylko w Chinach, ale też w Korei, Malezji, Hongkongu, Makau i na Bliskim Wschodzie – mówił niedawno na łamach „Parkietu" Jubo Liu, prezes zarządu NovoTek Pharmaceuticals.

[email protected]

Bioton

Kurs akcji Biotonu wystrzelił w górę 29 czerwca po ogłoszeniu wezwania przez chińskiego NovoTeka. W ciągu jednej sesji akcje podrożały o 21 proc., do 6,32 zł. Tym samym na wykresie ukształtowała się luka cenowa, która stanowi zapowiedź długoterminowego trendu wzrostowego. Od tego momentu kurs akcji poszybował w górę o około 100 proc. Wysokie zakresy oscylatora stochastycznego (poziom 86) oraz wskaźnika RSI (poziom 94) wskazują na „przegrzanie" papierów. Podczas poniedziałkowej sesji na wykresie ukształtowała się świeca „wysokiej fali". Świeca ta zbudowana jest z małego korpusu i stosunkowo dużych cieni po obu stronach. Świadczy o równoważącej się sile rynkowych byków i niedźwiedzi, co może stanowić zapowiedź korekty notowań.

-MKT

Technologie
Lichthund uplasował wszystkie akcje. Jest redukcja
Technologie
UOKiK bierze pod lupę sektor gier
Technologie
Scanway z umową na dostawę dwóch teleskopów dla spółki z Korei Płd.
Technologie
Branża gier pod lupą UOKiK. Czy złamano prawo?
Technologie
Globalny wyścig przyspiesza. Regulacje nie pomagają, ale przybywa zastosowań nowej technologii
Technologie
Sztuczna inteligencja zaczyna nam uciekać