Decyzja europosłów podbiła ceny CO2

Energetyka. Środowa decyzja Parlamentu Europejskiego może zapowiadać dalszy ciąg działań podwyższających koszty emisji dwutlenku węgla.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:44 Publikacja: 04.07.2013 06:00

Decyzja europosłów podbiła ceny CO2

Foto: GG Parkiet

Parlament Europejski przegłosował wczoraj sprawozdanie w sprawie wprowadzenia backloadingu, czyli interwencji w unijnym handlu prawami do emisji CO2. Europosłowie poparli jednak  kompromisowe poprawki. Projekt dotyczący późniejszego wprowadzenia na rynek 900 mln uprawnień do emisji CO2 został skierowany do negocjacji z Radą UE, która albo może zatwierdzić propozycję PE, albo ją odrzucić.

Ceny CO2 od razu w górę

Choć wczorajsze rozstrzygnięcia nie są ostateczne, podbiły notowania uprawnień CO2. Ich cena wzrosła w ciągu dnia do ponad 4,85 euro za tonę, o 13 proc. w stosunku do notowań z wtorkowej sesji.

– Po środowej decyzji Parlamentu Europejskiego, będącej zielonym światłem do dalszych działań ograniczających nadpodaż, spodziewam się kontynuacji wzrostu cen i obrotów na rynku handlu uprawnieniami. Sądzę, że instalacje, obawiając się dalszych zwyżek, będą zwiększały pulę uprawnień na poczet przyszłych rozliczeń. Z kolei inwestorzy spekulacyjni mogą zwiększyć zakupy, licząc na dalsze zyski – ocenia Maciej Wiśniewski, prezes DM Consus, który specjalizuje się w rynku CO2.

Zapowiada rewizję krótkoterminowej prognozy cen uprawnień, która jeszcze na kilka dni przed głosowaniem PE wynosiła ok. 4,3 euro/t.

– Sądzę, że ceny uprawnień będą się powoli zbliżać do poziomu, gdy bardziej opłacalne będzie budowanie gazowych bloków energetycznych niż węglowych.  Obecna cena uprawnień nie ma dużego wpływu na cenę energii – podsumowuje Maciej Wiśniewski.

Co to oznacza dla firm

Wczorajsze wydarzenia do czerwoności rozgrzały krajową debatę dotyczącą polskiej pozycji wobec polityki klimatycznej UE. – Dzięki tej szkodliwej decyzji kryzys w Europie będzie trwał dłużej – mówił po głosowaniu w sprawie reformy polityki klimatycznej poseł do PE Konrad Szymański.

Nastroje starał się tonować minister środowiska. – Zatwierdzone przez PE modyfikacje znacząco osłabiają oryginalną propozycję KE, m.in. zamykając możliwość przyszłych interwencji oraz zmuszając KE do przygotowania szczegółowej oceny wpływu backloadingu na sektory i podsektory przemysłu narażone wyciekiem emisji. Wydaje się, że część posłów przestraszyła się, że brak jakiegokolwiek sygnału ze strony PE „za" backloadingiem może spowodować upadek całego systemu handlu emisjami. Z tego powodu zdecydowali się poprzeć propozycję Komisji, nawet za cenę jej osłabienia. Teraz, kiedy wiemy, w jakiej formie backloading trafi do Rady UE, policzymy wkrótce, co oznacza dla nas nowa propozycja denominowana w złotych – ocenia minister środowiska Marcin Korolec. Wcześniej kierowany przez niego resort szacował, że interwencja na rynku CO2 może kosztować polski budżet nawet 1 mld euro.

A co rozstrzygnięcia polityczne w sprawie CO2 oznaczają dla inwestorów giełdowych? – W przypadku CEZ są podstawą nie do paniki, ale wręcz do optymizmu. Wzrost kosztu emisji CO2 o 1 euro na tonę przekłada się na wzrost zysku czeskiego koncernu o 1,5 proc. To efekt tego, że droższe CO2 przekłada się w prosty sposób na wzrost cen energii w Niemczech, dzięki czemu CEZ uzyskuje wyższe marże – podsumowuje Maciej Hebda z Espirito Santo. – Jeśli chodzi o polskie spółki energetyczne, to wpływ decyzji europarlamentu można odbierać dwojako. W dłuższej perspektywie drożejący CO2 jest niekorzystny. Najbardziej dla tych wysokoemisyjnych spółek, takich jak ZE PAK i PGE. Ale jednocześnie do 2016 r., kiedy spółki energetyczne będą otrzymywały sporą część praw do emisji za darmo, to ich wyższa cena działa wręcz na korzyść – ocenia analityk.

Przyznaje jednocześnie, że decyzje podjęte w Strasburgu mogą być zapowiedzią dalszego ciągu rozstrzygnięć modyfikujących politykę klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej.        kbac

[email protected]

Surowce i paliwa
Kto powinien dbać o zapasy paliw? Spółki wnioskują o zmianę przepisów
Surowce i paliwa
Branża stalowa czeka na ożywienie popytu
Surowce i paliwa
MOL minimalnie poprawił kluczowy wynik
Surowce i paliwa
Gaz-System ma nowe prognozy popytu na przesył gazu
Surowce i paliwa
Nie widać końca złej passy JSW. Oto wszystkie kłopoty polskiego producenta węgla
Surowce i paliwa
KGHM będzie inwestował w OZE