Polskie LNG, spółka zależna od Gaz-Systemu, do której należy terminal na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu ogłosiła przetarg na wykonawcę trzech kluczowych elementów programu rozbudowy gazoportu. Chodzi o budowę: trzeciego zbiornika na LNG, dodatkowych instalacji zwiększających moc regazyfikacyjną i instalacji do przeładunku surowca wraz z bocznicą kolejową. Realizacja tego przedsięwzięcia ma z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale z drugiej również pozwolić firmie zaoferować nowe usługi, które będą mogły być świadczone krajowym i zagranicznym klientom.

Realizacja inwestycji powinna przede wszystkim zwiększyć możliwości importu błękitnego paliwa do Polski z obecnych 5 mld m sześc. po regazyfikacji do 7,5 mld m sześc. Z kolei dzięki budowie instalacji przeładunkowej LNG wraz z bocznicą kolejową będzie możliwe rozszerzenie zakresu świadczonych usług o załadunek surowca w formie skroplonej do cystern kolejowych. Obecnie LNG można tylko transportować cysternami samochodowymi lub regazyfikować i dalej dostarczać do finalnych odbiorców krajową siecią gazociągową. Umowa z konkretnym wykonawcą ma być podpisana do końca 2019 r. Terminal przepustowość na poziomie 7,5 mld m sześc. powinien osiągnąć w 2021 r. Z kolei budowa trzeciego zbiornika i instalacji przeładunkowej LNG na kolej mają zostać ukończone w II kwartale 2023 r.

Polskie LNG nie obawia się braku zainteresowania klientów nowymi zdolnościami regazyfikacyjnymi i usługami. - Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w obszarze Morza Bałtyckiego rośnie. Nowe funkcjonalności terminalu pozwolą nam na nie odpowiedzieć i co ważne, będziemy pierwszymi, którzy zaoferują tak szeroki wachlarz usług - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Jakubowski, prezes Polskiego LNG.

W tym roku (do połowy grudnia) terminal przyjął i rozładował 22 statki ze skroplonym gazem. Od początku swojego funkcjonowania było ich już 46. Statystyki załadunku cystern są jeszcze bardziej imponujące. Do tej pory wyjechało ich ze Świnoujścia ponad 3,6 tys.