Portfele ekspertów ścigają się z rynkiem

Wytypowane przed miesiącem przez ekspertów od fundamentów spółki przyniosły zyski, ale nie na tyle duże, by pokonać WIG. Czy pomysły inwestycyjne analityków na lipiec pozwolą podtrzymać dobrą passę w wynikach?

Publikacja: 04.07.2023 21:00

Portfele ekspertów ścigają się z rynkiem

Foto: Adobestock

Czerwiec okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji spółek z warszawskiego parkietu. Po rozczarowującym maju na warszawskiej giełdzie znów inicjatywę przejęli kupujący. Dla indeksu WIG był to najlepszy tegoroczny miesiąc pod względem stopy zwrotu, co stworzyło korzystne warunki ekspertom z domów maklerskich biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych.

Krajowe spółki na celowniku kupujących

Wytypowane na początku czerwca spółki w większości nie zawiodły analityków biorących udział w naszej rywalizacji. Byli oni w o tyle korzystnej sytuacji, że akcje zdecydowanej większości spółek z warszawskiego parkietu zdrożały, kontynuując pozytywny trend z poprzednich miesięcy. Dwucyfrowe stopy zwrotu w czerwcu nie były niczym nadzwyczajnym. W minionym miesiącu można było dobrze zarobić, zarówno mając w portfelu akcje potentatów z indeksu WIG20, jak i średnich i małych spółek. Dlatego decydując się na roszady w portfelach, typujący chętnie zrealizowali zyski. Największe przyniosły w czerwcu akcje Mostostalu Zabrze, których cena poszybowała w górę o ponad 54 proc. Ta spółka miała istotny wpływ na wynik portfela lidera czerwcowej rywalizacji. Notowania budowlanej firmy od dłuższego czasu pozostają w trendzie wzrostowym, ale w ostatnim miesiącu zwyżki wyraźnie przyspieszyły za sprawą pozytywnego rozstrzygnięcia sporu z Wood. To sprawiło, że rynek nabrał większego zaufania do spółki, za którą przemawiają także solidne wyniki.

W czerwcu dwucyfrowe stopy zwrotu przyniosły także walory największych firm, które w ostatnich miesiącach wróciły do łask inwestorów. Najbardziej okazałe zyski dały portfelom papiery CD Projektu i Allegro (odpowiednio 28,8 proc. i 19,2 proc.). Kilkunastoprocentowe stopy zwrotu zapewniły też walory największych banków – PKO BP i Pekao.

W ocenie analityków dobra passa krajowych indeksów może być kontynuowana także w kolejnych miesiącach, co daje nadzieję na poprawę tegorocznych stóp zwrotu. – To była bardzo dobra pierwsza połowa roku zarówno dla małych, jak i dużych spółek i wiele wskazuje na to, że dobra passa może być utrzymana w drugiej połowie roku. Rynek złapał wiatr w żagle, spadło ryzyko rosnącej inflacji, wyrok TSUE został rozstrzygnięty, a do gry włączyła się zagranica. Dodatkowo obserwujemy stabilny popyt na rynku akcji płynący z PPK, dający większą płynność niż zwykle, co graczom zagranicznym może się podobać. Wyceny spółek nadal utrzymują się na niskich poziomach, więc potencjał do zwyżek nie jest wyczerpany – uważa Bartłomiej Zalewski, dyrektor ds. inwestycyjnych BM Alior Banku.

Typy na lipiec

Analizując propozycje zgłoszone na nowy miesiąc, widać, że eksperci swojej szansy szukają zarówno wśród potentatów z WIG20, jak i spółek z szerokiego rynku akcji. Wśród największych firm uwagę typujących przykuły te, które już w czerwcu pokazały się z dobrej strony, jak wspomniane wcześniej CD Projekt, Allegro czy Pekao. Teraz przekonują się do nich kolejni eksperci, widząc w nich potencjał w perspektywie co najmniej najbliższego miesiąca.

Nie zabrakło ciekawych propozycji z szerokiego rynku akcji. Eksperci coraz chętniej stawiają na spółki bardziej agresywne, które tradycyjnie lepiej radzą sobie na rosnącym rynku, unikając jednocześnie typowo defensywnych firm. Tym samym w portfelach pojawiło się sporo zupełnie nowych emitentów, do tej pory niezauważonych i niedocenionych przez rynek, których walory nie załapały się jeszcze na wzrostowa falę. Wśród nich można wymienić m.in. Wielton, Asseco SEE, IMS czy Novavis Group.

fot. k. skłodowski

Swoich zwolenników wśród typujących mają również firmy, które w tym roku nie zawodzą inwestorów i mogą się już pochwalić efektownymi stopami zwrotu od początku 2023 roku, jak Rainbow Tours, Cognor czy Medicalgorithmics. Mimo solidnych zwyżek w ostatnich miesiącach, zdaniem ekspertów, ich walory nie wyczerpały jeszcze potencjału i mogą być warte uwagi w perspektywie kolejnych miesięcy.

Czerwiec pod znakiem kontynuacji zwyżek

W czerwcu zwyżki indeksów na warszawskiej giełdzie wyraźnie przyspieszyły, stwarzając biurom maklerskim biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych dogodne warunki do poprawy stóp zwrotu. Nie wszystkie jednak w pełni z tego skorzystały, choć żaden z portfeli nie był pod kreską.

Średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych w czerwcu wyniósł 5 proc., co jednak nie wystarczyło na pokonanie rozpędzonego rynku. WIG w ubiegłym miesiącu zyskał bowiem aż 8 proc.

Z całej szóstki uczestników typujących do portfeli lepszym rezultatem w czerwcu mogą się pochwalić jedynie analitycy BM Banku Millennium. Udało im się wypracować 8,7-proc. stopę zwrotu. Niewiele do pokonania rynku zabrakło ekspertom z DM XTB, których portfel zwiększył wartość o 7,9 proc. W pierwszej trójce czerwca znaleźli się również eksperci z DM BDM, zwiększając stan swojego portfela o 5,8 proc.

Eksperci od fundamentów spółek byli górą w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu” z analitykami technicznymi. Portfel stworzony przez tych drugich w czerwcu był zaledwie 2,8 proc. na plusie (podsumowaliśmy go we wtorkowym „Parkiecie”).

Bilans pierwszego półrocza wypada pozytywnie dla uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Po sześciu miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach.

Dzięki czerwcowemu wynikowi na prowadzeniu w rywalizacji umocnili się analitycy BM Banku Millennium, którzy od początku roku mogą się pochwalić stopą zwrotu przekraczającą 52 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na prawie 40-proc. zysk. Na trzeciej pozycji plasują się teraz analitycy z BM BNP Paribas z wynikiem 28,1 proc.

Łącznie od początku 2023 roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji wypracowały średnią stopę zwrotu wynoszącą prawie 26 proc. To wynik o 8,7 pkt proc. lepszy od wyniku szerokiego indeksu WIG, który w tym samym okresie zanotował 17,1 proc. wzrostu.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z warszawskiej giełdy wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca.

Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

DM BDM

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

 Orange Polska | Zmieniamy ekspozycję portfela na typy bardziej agresywne.

 Ten Square Games| Zmieniamy strukturę portfela.

Wchodzą do portfela:

 Medicalgorithmics | Dostrzegamy szereg inicjatyw mających skutkować wzrostem biznesu. Uważamy, że spółka ma ciekawy profil risk/return.

 Novavis Group | Doceniamy wyniki za I kwartał br. Podoba nam się ekspozycja biznesu na OZE i magazyny energii. Udana implementacja obranej strategii powinna skutkować istotnym wzrostem wartości equity.

BM Banku Millennium

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

 Mostostal Zabrze | Realizacja zysku.

 Sunex, Warimpex | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

 iFirma | Kolejna zmiana cennika powinna przynieść efekt wzrostu wyniku analogiczny do poprzedniego roku.

 IMS | Spółka z ekspozycją na jeden z najbardziej atrakcyjnych segmentów rynku reklamy.

BM BNP Paribas

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

 PlayWay | Zmiana na bardziej atrakcyjne walory w krótkim terminie.

Wchodzą do portfela:

 Rainbow Tours | Wykorzystujemy czerwcową korektę kursu, aby dodać do portfela. Oczekujemy znakomitych wyników za drugi i trzeci kwartał 2023 r. dzięki bardzo dobrej koniunkturze w branży turystycznej.

Noble Securities

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

 Grupa Azoty, Ten Square Games, Votum | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

 Allegro | Kurs akcji w 2023 r. (+27 proc.) wyraźnie w tyle za konkurencją z branży, jak Amazon (+55 proc.) i Mercado Libre (+42 proc.).

 Asseco SEE | Nadmiernie przeceniona jakościowa spółka.

 Inter Cars | Za spółką przemawiają wskaźnik C/Z poniżej 10x i dynamiczne rosnące przychody oraz wiarygodny zarząd.

Wielton | Skup akcji własnych (30 mln zł) i nieoczekiwana dywidenda będą stanowić wsparcie dla notowań spółki.

DM Banku BPS

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

 CDRL, Comp, LiveChat, PKN Orlen, PKO BP | Zmiana na spółki o lepszych perspektywach.

Wchodzą do portfela:

 CD Projekt | Ograniczanie krótkich pozycji na akcjach powinno pozytywnie działać na kurs spółki.

 Onde | Stabilny portfel zamówień i sprzyjające otoczenie rynkowe. Oczekujemy poprawy wyników w kolejnych kwartałach.

 Pekao | Relatywnie niewielkie zwiększenie rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi w odpowiedzi na wyrok TSUE bodźcem do wzrostu notowań banku.

DM XTB

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

 11 bit studios, Ailleron, PlayWay, Votum | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

 Cognor | Patrząc na wycenę fundamentalną, akcje Cognora wciąż zapewniają znaczny margines bezpieczeństwa wobec świetnych wskaźników rentowności ROA, ROE i ROIC oraz relatywnie niskich kosztów kapitału WACC. W naszej ocenie, przy tak silnych wskaźnikach rentowności przyszła wycena spółki może z czasem odzwierciedlać wyższy wskaźnik C/Z.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty