Po zmianie rządu na tych spółkach odbicie

Bardzo prawdopodobna zmiana władzy w Polsce na bardziej proeuropejską i prorynkową to korzystny scenariusz dla inwestorów z warszawskiej giełdy.

Publikacja: 28.10.2023 09:06

Z punktu widzenia perspektyw warszawskiej giełdy kluczowa może być zmiana nastawienia do sektora ban

Z punktu widzenia perspektyw warszawskiej giełdy kluczowa może być zmiana nastawienia do sektora bankowego, który przez ostanie lata był mocno dociskany różnymi kosztami przez rząd.

Foto: Mirosław Stelmach

Perspektywa zmiany władzy na dotychczasowe partie opozycyjne i związane z tym efekty w gospodarce czy choćby w polityce monetarnej oznaczają lepsze perspektywy rozwoju dla niektórych sektorów i branż z warszawskiej giełdy. Na które z nich zwracają uwagę analitycy?

Mniej polityki na giełdzie

Zmiana władzy to przede wszystkim szansa na poprawę wycen spółek Skarbu Państwa, które stanowią znaczącą siłę na warszawskim parkiecie. Kluczem będzie uwolnienie ich od wpływu polityki, która mocno ciążyła ich notowaniom w poprzednich latach.

Czytaj więcej

Spółki do ponownej prywatyzacji?

- Zmiana władzy daje szansę na odpolitycznienie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, czyli np. banków, spółek energetycznych czy wydobywczych. Inwestorzy bardzo często dostrzegają złe zarządzanie tymi spółkami, przez co unikają ich w inwestycjach. Jest szansa na poprawę zarządzania tymi firmami, a także poważniejsze traktowanie akcjonariuszy mniejszościowych. Warto jednak pamiętać, że na zauważalne zmiany przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka miesięcy, jak nie kwartałów - zauważa Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami Superfund TFI.

Jerzy Nikorowski, dyrektor BM BNP Paribas, zwraca uwagę, że spółki z branż bankowej, paliwowej i energetycznej od kilku lat są notowane z mocnym dyskontem względem analogicznych spółek zagranicznych mimo sprzyjającego otoczenia zewnętrznego.

– Jak pokazały pierwsze sesje, inwestorzy liczą na stopniowy powrót do możliwości oceny tych spółek na podstawie fundamentów biznesowych, bez ryzyka regulacyjnego czy politycznego. Kolejnym dość istotnym elementem jest szansa na większą przewidywalność, a przez to i wiarygodność w oczach zagranicznych inwestorów polityki monetarnej, co ma niebagatelne znaczenie dla notowań złotego i polskich obligacji skarbowych. Zyskują na tym importerzy, spółki turystyczne oraz finansowe, posiadające portfel inwestycyjny z obligacji - mówi Nikorowski.

Czytaj więcej

Wynikowe nadzieje tego sezonu

Z punktu widzenia perspektyw warszawskiej giełdy kluczowa może być zmiana nastawienia do sektora bankowego, który przez ostanie lata był mocno dociskany różnymi kosztami przez rząd.

– Inwestorzy zareagowali bardzo optymistycznie na wstępne wyniki wyborów i jest to niezmiernie ważne dla koniunktury na całej GPW w średnim horyzoncie. W przypadku banków nie chodzi tylko o perspektywę zmiany komunikacji RPP z rynkiem (czyli tego, w jaki sposób Rada będzie walczyć z inflacją). Przede wszystkim należy pamiętać, że podmioty zgrupowane w WIG-banki w ostatnich latach zostały obciążone wieloma dodatkowymi daninami i dotychczasowe projekcje strumieni dywidend z banków były obarczone bardzo dużym ryzykiem błędu. Teraz najwyraźniej rynek ocenia, że rysuje się perspektywa odczuwalnej zmiany podejścia do tego sektora - wskazuje Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM.

Więcej szans

Kluczową sprawą dla poprawy perspektyw niektórych branż może być uwolnienie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

- W przypadku zmiany władzy najpewniej łatwiej będzie Polsce je uzyskać. Beneficjentów tutaj szukałbym w szczególności w gronie małych i średnich podmiotów z branży IT, mogących odpowiadać za realizację transformacji cyfrowej, jak również szeregu spółek przemysłowych i budowlanych, realizujących inwestycje infrastrukturalne oraz cele klimatyczne - wylicza Kamil Hajdamowicz, menedżer ds. ryzyka produktów inwestycyjnych w Santander Bank Polska.

Konrad Ogrodowicz wśród największych beneficjentów upatruje sektor budowlany. - Zmiana władzy może przede wszystkim poprawić postrzeganie Polski w UE, co wpłynie na poprawę perspektyw dla pozyskania nowych funduszy unijnych. Ponadto możliwy jest wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zyskać mogłyby na tym przede wszystkim spółki budowlane, np. Budimex, Mirbud, ZUE, Elektrotim i Torpol - wylicza.

więcej na pieniadze.rp.pl

Parkiet PLUS
Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?
Parkiet PLUS
Usługa zarządzania aktywami klientów to nie kiosk z pietruszką
Parkiet PLUS
„Sell in May and go away” – ile w tym prawdy?
Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale