Szczególne aspekty transakcji dotyczącej spółki publicznej

Jeżeli w orbicie transakcji znajduje się spółka publiczna, należy pamiętać o istotnych ograniczeniach prawnych, m.in. tych dotyczących ujawniania informacji i wykonywania obowiązków informacyjnych.

Publikacja: 13.06.2013 09:49

Spółka musi rozważnie przygotować dokumenty do ujawnienia, a także kontrolować krąg osób, którym udostępniane są informacje, zwłaszcza jeśli mają one charakter poufny (są określone w sposób precyzyjny, dotyczą bezpośrednio lub pośrednio spółki lub jej akcji, ich nabywania lub zbywania i nie zostały przekazane do publicznej wiadomości, a po przekazaniu mogłaby w istotny sposób wpłynąć na cenę akcji. Ujawnienie potencjalnemu inwestorowi informacji poufnych może uniemożliwić mu dokonanie transakcji przed ich publicznym ujawnieniem przez spółkę.

Aby zgodnie z prawem przeprowadzić transakcję dotyczącą akcji spółki publicznej, należy spełnić wymogi wynikające z przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Skuteczność transakcji może zależeć także od uzyskania zgody organu zajmującego się kontrolą koncentracji podmiotów lub organu regulacyjnego.

W zależności od liczby akcji transakcja może być przeprowadzona bezpośrednio pomiędzy zbywcą i nabywcą, w ramach transakcji pakietowej na GPW albo, jeżeli dotyczy znacznego pakietu akcji, w ramach publicznego wezwania.

W tym ostatnim przypadku (generalnie przy przekraczaniu 33 proc. lub 66 proc. głosów z akcji), jeżeli obowiązek wezwania nie zostanie wykonany, to akcjonariusz nie będzie mógł wykonywać prawa głosu z nabytych akcji albo ze wszystkich posiadanych akcji. Jeśli wbrew temu zakazowi wykonał prawa głosu, to nie zostaną one uwzględnione w wynikach głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Ważne jest, aby akcjonariusz w terminie wykonał obowiązki informacyjne o transakcji. Obowiązki informacyjne powstają wraz z osiągnięciem lub przekroczeniem 5, 10, 15, 20, 25, 33, 33 1/3, 50, 75 albo 90 proc. ogólnej liczby głosów. Jeśli transakcja realizowana jest na giełdzie, to informację należy przekazać w terminie 6 dni sesyjnych od dnia transakcji.

Gdy przedmiotem transakcji będą udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje spółki niepublicznej, to, jeśli posiada ona bezpośrednio lub pośrednio akcje spółki publicznej, z uwagi na liczbę głosów może być konieczne wykonanie obowiązku informacyjnego albo nawet przeprowadzenie następczego wezwania na nabycie akcji, ponieważ dla ustalenia obowiązków informacyjnych bądź obowiązku ogłoszenia wezwania należy zliczyć liczbę głosów posiadanych przez podmiot dominujący i podmioty od niego zależne. Konieczność zsumowania głosów istnieje także gdy podmioty zawarły porozumienie o wspólnym nabywaniu akcji spółki lub zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Sankcja pozbawienia prawa głosu może dotyczyć nie tylko podmiotu, który naruszył ciążący na nim obowiązek, ale również spółek od niego zależnych.

Danuta Pajewska radca prawny, wspólnik kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Komentarze
Analiza poranna – Złoto znalazło się na nowych szczytach
Komentarze
Słabsze obligacje
Komentarze
Stały kupon znów w odwrocie
Komentarze
Robert Nogacki: Dedolaryzacja - próby podważenia dominującej pozycji amerykańskiej waluty
Komentarze
Paweł Spławski: Jak zapobiegać praniu pieniędzy
Komentarze
Robert Morawski: Dla kogo kwoty wolne?