Zasady te istnieją od czasu powstania samej Unii Europejskiej i oddziałują na każdego przedsiębiorcę dokonującego transakcji z jednym z państw członkowskich, czy to w charakterze inwestora, podatnika, licencjobiorcy, partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, dostawcy, kontrahenta czy też konkurenta przedsiębiorstwa państwowego.
Motywacja leżąca u podstaw zasad pomocy państwa
Celem systemu regulacji pomocy państwa jest umożliwienie przedsiębiorcom w całej Europie konkurowania na równych warunkach poprzez ograniczenie wsparcia, którego państwa członkowskie mogą udzielać największym przedsiębiorcom krajowym. Wszelka pomoc finansowa państwa, która daje przewagę jednemu przedsiębiorcy w branży w danym kraju, ogranicza możliwość transakcji innym przedsiębiorcom, w szczególności w innych krajach, ponieważ stawia ich w niekorzystnej sytuacji względem przedsiębiorcy będącego beneficjentem pomocy państwa.
Podstawowe regulacje unijne dotyczące pomocy państwa znajdują się w art. 107 i art. 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Chociaż zasady te są skierowane do państw członkowskich UE, a nie do poszczególnych przedsiębiorstw, to uznaje się je za część unijnego prawa konkurencji.
Według traktatu pomoc państwa to wszelka pomoc przyznawana przez państwo powodująca uprzywilejowanie, która zakłóca konkurencję i wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi.
Może być przyznana „w jakiejkolwiek formie", w tym w formie dotacji, dokapitalizowania, pożyczek z zastosowaniem stóp procentowych poniżej rynkowych, ulg podatkowych, obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, zakupu towarów i usług po zawyżonych cenach, sprzedaży gruntów po zaniżonych cenach itp.