Nowe standardy tworzenia raportów to nowa jakość dla rynku

Publikacja: 10.05.2006 09:42

Od 1 stycznia 2005 roku spółki giełdowe mają obowiązek sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego według nowych zasad rachunkowości - MSSF/MSR. Nie jest to jedyna grupa podmiotów sporządzająca skonsolidowane sprawozdania finansowe wg MSSF/MSR, ale z całą pewnością najliczniejsza (ok. 150 spółek) i najbardziej elitarna z powodu swojego giełdowego charakteru, który daje spółkom wiele przywilejów, korzyści finansowych, ale też nakłada szereg obowiązków informacyjnych, którym emitenci powinni sprostać, tak w stosunku do instytucji kontrolujących rozwój rynku kapitałowego, jak i szerokiego grona interesariuszy biznesu.

Do wdrożenia MSR polskie spółki przygotowywały się od dawna (jedne mniej, drugie bardziej intensywnie). Znowelizowana została polska ustawa o rachunkowości z zamiarem harmonizacji z nową filozofią rachunkowości, czyli MSSF/MSR. Przygotowywały się firmy audytorskie i konsultingowe, instytucje nadzoru i monitorujące sprawozdawczość finansową spółek. Sposób i tryb wdrożenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w spółkach zależał od wielu czynników (zarządów i rad nadzorczych, walnych zgromadzeń, potencjału intelektualnego i kadrowego spółek, a często również kondycji finansowej). Efekt to najczęściej wynik pracy samej spółki i audytora weryfikującego sprawozdanie finansowe.

Przez cały 2005 rok Instytut Rachunkowości i Podatków przyglądał się kwartalnym i półrocznym sprawozdaniom finansowym spółek sporządzonym według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, przesyłanych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, organizując szereg konferencji i seminariów, rozpoczynając debatę na temat ich jakości, wiarygodności i rzetelności. Wywołało to żywą dyskusję na łamach prasy. Eksperci podkreślali wady i zalety nowych zasad rachunkowości, ale większość z nadzieją patrzyła w przyszłość, przypominając ideę wprowadzenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w krajach członkowskich Unii Europejskiej, którą jest osiągnięcie porównywalności sprawozdań finansowych oraz większy nacisk na planowanie i przewidywanie przyszłości, czyli podawanie informacji finansowych szczególnie istotnych dla akcjonariuszy i inwestorów.

Wszystkie powyższe informacje, doświadczenia praktyczne spółek wdrażających Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz współpraca z wieloma instytucjami nadzoru (w tym szczególnie KPWiG), firmami audytorskimi skłoniły Instytut Rachunkowości i Podatków oraz "Parkiet" do ogłoszenia konkursu na najlepszy raport roczny 2005 roku. Mając na uwadze fakt, że nie ma w tej chwili w Polsce żadnej instytucji, która oceniałaby jakość tych raportów postanowiliśmy zaprosić do współpracy przedstawicieli instytucji nadzoru, środowiska naukowego, firm audytorskich, prawniczych, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, analityków i dziennikarzy. Naszym celem jest promowanie najlepszych raportów rocznych z punktu widzenia wartości użytkowej dla odbiorców (interesariuszy biznesu).

Nie będziemy oceniać sprawozdań finansowych - to zadanie firm audytorskich. Będziemy oceniać raport roczny, jako jeden z istotniejszych elementów komunikacji spółki z rynkiem. Mamy nadzieję zdefiniować w ten sposób standardy tworzenia raportów rocznych, tak aby stały się dobrą praktyką spółek i rynku. Bardzo cieszymy się, że nasze działania zbiegły się z pracami IASB-u, dotyczącymi zasad przygotowania sprawozdań zarządu z działalności spółki w aspekcie wdrożenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zapraszamy wszystkie spółki, sporządzające skonsolidowane sprawozdania według MSSF/MSR do udziału w konkursie.

Prezes zarządu Instytutu

Rachunkowości i Podatków w Warszawie

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28