Dlaczego fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne cieszą się ogromnym powodzeniem! Są preferowane wśród wielu inwestorów - nie tylko w Polsce, ale także w większości państw uprzemysłowionych. Jakie są zalety i wady inwestowania w fundusze inwestycyjne?

Publikacja: 09.06.2006 09:23

Jak wiemy, fundusze inwestycyjne pośredniczą przy dokonywaniu inwestycji. Zamiast kupować akcje, obligacje lub inne papiery wartościowe, po prostu kupujemy jednostki uczestnictwa wybranego funduszu, który oferuje odpowiadający nam profil ryzyka. Fundusz inwestycyjny kupuje różne papiery wartościowe, aby uniknąć ryzyka koncentracji - dokonuje i dopasowuje transakcje, monitoruje dotychczasowe inwestycje, dysponuje wiedzą na temat parametrów makroekonomicznych, sektorów gospodarki etc., i stosownie modyfikuje portfel inwestycyjny.

Wygoda

Ta definicja funduszu inwestycyjnego wskazuje na jedną z jego głównych zalet - wygodę. Jeden tytuł uczestnictwa funduszu oferuje ryzyko podobne do ryzyka jednego udziału w dużym portfelu składającym się z setek różnych inwestycji.

Ponadto nie ma konieczności dokonywania krótkoterminowych lub nagłych interwencji na inwestycji - zajmuje się tym zarządzający funduszem.

Oprócz tego inwestor ma możliwość inwestowania mniejszych kwot w różnych wybranych przez siebie inwestycjach. Jakość tej usługi podnoszą dodatkowo różne programy systematycznego oszczędzania oraz możliwość otwarcia odrębnego rejestru dla każdego odrębnego celu inwestycyjnego. Ponadto można nawet zadecydować o dziedziczeniu poszczególnych rejestrów na wypadek śmierci.

Koszty

Już na pierwszy rzut oka wynik konsolidacji inwestycji przez fundusz jest silnym czynnikiem służącym obniżaniu kosztów. Dzięki ekonomii skali fundusze inwestycyjne mogą uzyskać lepsze warunki cenowe transakcji, usług powierniczych itd. Jest to istotna zaleta kosztowa dużych funduszy inwestycyjnych. Jednak fundusze ponoszą inne koszty, których nie ponosi indywidualny inwestor. Te dodatkowe koszty są prawdopodobnie wyższe od oszczędności kosztowych, wynikających z ekonomii skali. Jednakże zważywszy na brak decyzji podejmowanych pod wpływem błędów i nadmiernej pewności siebie, fundusz inwestycyjny jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

Profesjonalne zarządzanie

W poprzednim rozdziale wymieniliśmy kilka dość ważnych czynników. Po pierwsze: profesjonalne zarządzanie. Typowy zarządzający funduszem dysponuje wieloma zespołami specjalizującymi się w różnych dziedzinach: analizach obligacji, akcji, makroekonomii itd. Inne wyspecjalizowane zespoły zarządzają portfelami, jeszcze inni specjaliści zajmują się wyborem odpowiedniego momentu zakupu lub sprzedaży instrumentów itd. Korzystają przy tym z najlepszych i najszybszych źródeł informacji, ich praca jest dla nich nie tylko zajęciem zawodowym, ale również głównym obszarem zainteresowań.

Dywersyfikacja

Jak już wspomnieliśmy, przekazanie odpowiedzialności za właściwą dywersyfikację portfela zarządzającemu portfelem jest dla inwestora bardzo wygodne. Jeżeli inwestor chce uzyskać sensowny portfel, obejmujący środki pieniężne, akcje i obligacje, potrzebowałby ok. 10 milionów złotych, aby wyeliminować zbyt duże ryzyko wyboru i ryzyko koncentracji. Fundusz wykonuje te czynności za inwestora - nawet jeżeli inwestor kupuje jeden tytuł uczestnictwa za 100 złotych, staje się on właścicielem dobrze zdywersyfikowanego portfela, składającego się z setek obligacji, akcji i innych inwestycji (oczywiście w małych wielkościach procentowych).

Niezależna kontrola

Wspomnieliśmy powyżej o KPWiG i innych mechanizmach kontrolnych. To one sprawiają, że fundusze się wyróżniają - są wiarygodne! - nie tylko dlatego, że istnieją fundusze z ochroną kapitału, które wypłacają zainwestowane środki w wypadku spadków wartości inwestycji gdyż np. fundusze inwestycyjne KBC TFI z ochroną kapitału posiadają specjalne gwarancje, wystawiane przez belgijski Bank KBC. Bezpieczeństwo funduszy wynika głównie z dodatkowych i niezależnych mechanizmów kontrolnych. W KBC TFI mówimy, że pierwszy poziom kontroli ryzyka polega na tym, że każda osoba odpowiada za swoją pracę, za przedstawianie sugestii co do bezpieczeństwa oraz za ograniczanie ryzyka operacyjnego lub defraudacji. W ramach Towarzystwa funkcjonuje też wewnętrzny zespół ds. kontroli ryzyka. Dodatkowo funkcjonują mechanizmy kontroli grupy finansowej, do której należy KBC TFI - audyt wewnętrzny. Ponadto obowiązują ścisłe przepisy regulujące działalność giełdy papierów wartościowych, a w szczególności funduszy inwestycyjnych. I to nie wszystko! W Polsce organem kontrolonym jest KPWiG. Praca takiego organu rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży tytułów uczestnictwa w funduszu - od sprawdzenia prospektu emisyjnego i statutu, a gdy fundusz zostanie uruchomiony, instytucje te uważnie przyglądają się różnym aspektom jego funkcjonowania.

Przejrzystość

Fundusze są transparentne, ponieważ obowiązujące przepisy prawa, statut i prospekt emisyjny dokładnie informują, co robi, a czego nie robi fundusz - nie ma tu miejsca na jakiekolwiek niespodzianki. Czy wiesz, że KPWiG nadzoruje nawet materiały promocyjne funduszy w celu zapewnia, że przekazują one prawdę i nie wprowadzają w błąd? Ogólnie rzecz biorąc, fundusze podlegają bardzo surowym przepisom regulacyjnym i kontrolnym. Oprócz tego TFI prowadzą strony internetowe, zawierające mnóstwo informacji na temat funduszy i ogólnych inwestycji. Jest na nich dostępnych tak dużo informacji, że znalezienie dokładnie tego, czego szukamy, może sprawić nieco kłopotu, jednakże możemy być pewni, że informacje, których szukamy, są dostępne na stronie www.

Korzyści podatkowe

Z podatkowego punktu widzenia fundusz jest dla klienta "inwestycją", a zatem podatki powinny być zapłacone dopiero przy sprzedaży jednostek funduszu. Dlatego zyski można gromadzić przez wiele lat i zapłacić podatek dopiero po podjęciu decyzji o sprzedaży tytułów uczestnictwa w funduszu. To kolejna cecha potwierdzająca, że fundusze są doskonałą inwestycją długoterminową.

Planowanie finansowe

Dla mnie jest to najważniejszy argument - mam różne oszczędności na różne cele inwestycyjne z własnym profilem ryzyka. Wybranie funduszu lub grupy funduszy, które odpowiadają danemu profilowi ryzyka, jest wygodnym sposobem na stworzenie portfela inwestycyjnego. Szczególnie w przypadku funduszy mogę być pewien, że utrzymają dany profil ryzyka, ponieważ będzie za to odpowiedzialny zarządzający funduszem.

Jeżeli interesuje nas dobrze zdywersyfikowany portfel, wówczas zalety funduszy stają się bardziej widoczne. Każdy z nas ma różne plany i różne cele inwestycyjne. Jeżeli interesuje nas odpowiednio zdywersyfikowany portfel dla różnych celów inwestycyjnych, po prostu stwierdzam, że tylko fundusze inwestycyjne oferują taki wybór, ponieważ jeśli oddzielnie nasze własne środki finansowe zostałyby tak podzielone, mogłoby się okazać, że są one niewystarczające, aby osiągnąć zakładane cele.

Dalsze zalety

Fundusze inwestycyjne mają również inne zalety, które niekoniecznie odróżniają je od innych instrumentów inwestycyjnych, lecz mimo to warto je rozważyć. Na przykład w ramach funduszy inwestycyjnych dostźpne są programy systematycznego oszczźdzania, można otwierać kilka rejestrów, można dodać do rejestru informacje na temat dziedziczenia na wypadek śmierci oraz można posłużyć się funduszami inwestycyjnymi jako zabezpieczeniem. Bycie klientem Towarzystwa jest również przywilejem samym w sobie, dzięki czemu inwestor uzyskuje dostęp do mnóstwa informacji praktycznych i teoretycznych.

Dodatkowe źródła informacji

Ogólne informacje o inwestycjach:

http://www.kpwig.gov.pl/poradnik.htm

Szczegółowe informacje o funduszach:

http://www.kpwig.gov.pl/pdf/fundusze_inwest.pdf

Przykładowe strony TFI:

http://www.kbctfi.pl

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28