To nie recesja

Aktualizacja: 05.02.2017 22:00 Publikacja: 13.04.1999 10:53

Nicom Index

Przewidywane przez ekspertów Nicom Consulting tegoroczne tempo wzrostu PKB w granicach 4-4,5%, w pierw-szym kwartale wyniesie prawdopodobnie 3,2%, a w drugim 3,5%. Wskaźnik koniunktury Nicom Index (w skali od 0 do 100 pkt.) oscyluje obecnie ok. 40 pkt. W istocie nie grozi nam ani ujemne tempo wzrostu, ani nawet stagnacja, a przewidywana na ten rok dynamika rozwoju dwukrotnie przekracza średnie tempo wzrostu gospodarczego na świecie i należy do najwyższych w Europie. Natomiast większość podmiotów gospodarczych 3-punktową redukcję stopy wzrostu może odczytywać podobnie - a nawet jeszcze gorzej - jak analogiczny spadek odbiera się w krajach bogatych, gdzie 3-proc. wzrost oznacza szczyt koniunktury, natomiast zerowy - recesję.

J.J.

czytaj str. 5

Nicom Index

Recesji w 1999 roku nie będzie

W pierwszym kwartale 1999 r. PKB wzrósł prawdopodobnie o 3,2%, w drugim zwiększy się o 3,5%, a w całym roku o 4,0-4,5%. Takie są prognozy analityków z firmy Nicom Consulting.

Prognoza dotycząca wzrostu gospodarczego w I kwartale jest bardziej optymistyczna niż sformułowana dwa tygodnie temu przez Rządowe Centrum Studiów Strategicznych (RCSS), które spodziewa się wzrostu zerowego, a nawet lekko ujemnego. - Naszym zdaniem, RCSS nie przewidziało, że w pierwszych miesiącach tego roku wyraźnie poprawią się wyniki polskiego handlu zagranicznego - powiedział wczoraj dr Stanisław Kubielas, główny ekonomista Nicomu. Dodał, że ożywienie eksportu jest w mniejszym stopniu skutkiem polityki kursowej dopuszczającej deprecjację złotego, a w większym dowodem, że polskie przedsiębiorstwa potrafią dostosować się do zmieniających się warunków. - Następstwa polityki kursowej nie mogły pojawić się tak szybko - oświadczył St. Kubielas.Dobre trendyNie jest najgorsza w ostatnich miesiącach wartość Nicom Indexu, informującego o oczekiwaniach koniunkturalnych. Jego wielkość oscyluje wokół 40 pkt. (w skali od 0 do 100 pkt.). Indeks wyznaczany jest metodą delficką (z punktów przyznawanych przez ekspertów wyliczana jest średnia arytmetyczna). Ekspertami zewnętrznymi, których opinie Nicom bierze pod uwagę, są: R. Kokoszczyński (NBP), L. Zienkowski (NOBE), B. Wyżnikiewicz (IBnGR) i T. Chrościcki (RCSS). Ocenie analityków podlegają: sytuacja makroekonomiczna i polityczna, popyt i finanse przedsiębiorstw. W marcu najlepiej oceniono popyt globalny (43 pkt.), a najgorzej sytuację makroekonomiczną (37 pkt.).Zdaniem prezesa firmy Henryki Bochniarz, na dzisiejszą sytuację gospodarczą należy reagować szybszą prywatyzacją, zarówno przedsiębiorstw wielkich, jak i małych. - Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa nie przekazuje prezesowi Agencji Prywatyzacji następnych firm. Wojewodowie również są mało aktywni - powiedziała wczoraj H. Bochniarz.Anatomia kryzysuNicom zwraca uwagę na fakt, że w 1998 r. przedsiębiorstwa prywatne sobie radziły lepiej niż państwowe. Pierwsze zwiększyły produkcję o 15%, a zatrudnienie o 8,5%. Drugie obniżyły oba wskaźniki (odpowiednio o 12,5% i o 5%). Rentowność obrotu netto zmalała w sektorze publicznym do 0,2%, a w prywatnym tylko do 1,7%. Z drugiej strony, sektor prywatny bardziej zagrożony jest utratą płynności i bankructwami.- W ubiegłym roku obciążenie zysku brutto polskich przedsiębiorstw podatkiem dochodowym wyniosło aż 62% - powiedziała wczoraj Lucyna Jezierska-Fila, wiceprezes Nicomu. Dodała, że ich marża netto ze sprzedaży między końcem 1997 r. a końcem 1998 r. zmalała z 4,13% do 2,87%, a przeciętny czas regulowania krótkoterminowych zobowiązań wydłużył się z 85 do 97 dni. Krajowe przedsiębiorstwa dużo inwestują, ale głównym źródłem finansowania ich przedsięwzięć jest amortyzacja, będąca mało efektywnym sposobem realokacji zasobów finansowych.

JACEK BRZESKI

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28