Westa zwiększa produkcję

Westa Isic, ukraiński producent akumulatorów, ma wypełniony portfel zamówień na drugie półrocze 2011 roku

Aktualizacja: 26.02.2017 16:25 Publikacja: 26.08.2011 19:51

Spółka spodziewa się w drugiej połowie roku popytu przekraczającego jej możliwości produkcyjne, zwiększyła więc produkcję o 22 proc. w porównaniu do 2010 roku, a zapasy o 0,33 mln sztuk. - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes spółki, Viktor Ostapenko.

- Pierwsza połowa roku to dla spółki spokojniejszy okres. Ze względu na sezonowość, druga połowa jest lepsza, ważne jest więc, by wykorzystać zwiększony popyt, który obserwujemy szczególnie w listopadzie i grudniu - powiedział Viktor Ostapenko.

- Zwiększyliśmy wolumen produkcji akumulatorów o 22 proc. w porównaniu do 2010 roku, by zaspokoić zapotrzebowanie na nasze produkty, jakie pojawi się pod koniec roku. Ponieważ zamówienia przekroczą w tym okresie nasze możliwości produkcji, zwiększyliśmy też zapasy o 0,33 mln sztuk w porównaniu do stanu na koniec 2010 roku - dodał.

Westa ma wypełniony portfel na całe drugie półrocze. Ma także zakontraktowane dostawy ołowiu, wystarczające na wykonanie planu produkcyjnego do końca 2011 roku.

- Na II połowę roku nasz portfel zamówień jest pełny. Wyeliminowaliśmy też wąskie gardło, jakim było zapewnienie surowców do produkcji. Pozwoliło nam to na osiągnięcie w lipcu 2,6-razy większej sprzedaży niż przed rokiem. W tym roku dostawy ołowiu będą bardziej stabilne. Już teraz mamy zakontraktowane ilości ołowiu, które pozwolą nam na zrealizowanie całej zaplanowanej na 2011 rok produkcji - powiedział wiceprezes.

Pod koniec czerwca 2011 r. Westa zakupiła za 20,4 mln USD niezbędne wyposażenie i rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcyjnego akumulatorów VRLA.

- Już w 2012 roku będziemy w stanie wyprodukować tam 500 tysięcy sztuk konwencjonalnych akumulatorów. Nasze łączne zdolności produkcyjne wzrosną w ten sposób do 8,1 milionów, co umożliwi nam wzmocnienie pozycji w Europie - powiedział Ostapenko.

Przychody spółki za I półrocze wyniosły 65,6 mln USD, EBITDA wyniosła 16 mln USD. Strata netto wyniosła 7,4 mln USD.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28