Nadchodzi Eurogeddon

Pakiety pomocowe dla Grecji i długoterminowe pożyczki dla banków komercyjnych udzielane przez EBC niewiele pomogą, jeżeli w najbliższych latach w strefie euro będzie recesja, uważa Krzysztof Rybiński.

Aktualizacja: 17.02.2017 04:11 Publikacja: 21.02.2012 15:44

Krzysztof Rybiński

Krzysztof Rybiński

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

– Nie wiadomo jeszcze czy będzie ona krótka i płytka czy długa i głęboka, jak w scenariusz ostrzegawczym MFW, w którym trwa pięć lat z corocznym spadkiem PKB o 2-4 proc. – zastrzega.

W krajach południa Europy recesja doprowadzi bowiem do  pogorszenia relacji długu to PKB, mimo działań EBC. Za negatywnym rozwojem wydarzeń przemawia zdaniem Rybińskiego również odpływ depozytów z krajów PIGS do niemieckiego sektora bankowego – łagodna na razie zapowiedź potencjalnego „runu na banki".

Rybiński przekonuje, że na tym scenariuszu można nieźle zarobić. Aby nie pozostać gołosłownym, wspólnie z Opera TFI uruchomił fundusz Eurogeddon, który będzie inwestował zgodnie z jego autorską strategią.

Alokacja aktywów zakłada zajęcie następujących pozycji: krótkiej na kontraktach futures na WIG20, DAX, CAC40 i Stoxx, krótkiej na kontraktach futures na włoskie obligacje, długiej na złocie, długiej na opcjach put na indeksy giełdowe, lokaty w funduszu ETF, który ma pozycje – long USD/short EUR oraz lokowanie wolnych środków pieniężnych w obligacjach amerykańskich.

Fundusz nie będzie aktywnie zarządzany co oznacza, że alokacja aktywów nie będzie dostosowywana do warunków rynkowych. Jego uczestnicy będą zarabiać wyłącznie w przypadku spadków na europejskich giełdach, rosnących cen złota, wzrostu rentowności włoskich obligacji i aprecjacji dolara. W przeciwnym wypadku inwestorzy będą ponosili straty, nawet dość dotkliwe.

Przykładowo w przypadku wzrostu europejskich indeksów giełdowych o ok. 20 proc., fundusz może narazić uczestników nawet na ponad 40 proc. straty.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28